Článek
George Bush v pátek vybral dva nové vrchní velitele sil operujících v Iráku a v blízkovýchodní oblasti. Učinil tak v době, kdy se chystá oznámit změny ve strategii boje v Iráku a případné zvýšení počtu vojáků v této zemi.
"Po téměř čtyřech letech bojů, tisícovkách amerických obětí a po výdajích ve výši přes 300 miliard dolarů (6,3 biliónu korun) nastal čas, aby válka skončila," napsali ovšem nová předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a nový vůdce demokratické většiny v Senátu Harry Reid prezidentovi v listu, o kterém dnes informovala agentura AP.
Americký prezident by měl ještě jednat s některými kongresmany a šéfy zahraničních států. Novou strategii by mohl podle Bílého domu oznámit ve středu.
Bush zatím vyčkává
Pelosiová a Reid vyzvali Bushe, aby do šesti měsíců zahájil stahování jednotek z Iráku. Bush však podle více než desítky senátorů, s nimiž se v pátek setkal, prohlásil, že chce využít této možnosti jen tehdy, jestliže irácká vláda nabídne určité záruky. Zákonodárci chtějí vyčkat a posoudit Bushův plán jako celek.
Na návrh ministra obrany Roberta Gatese jmenoval Bush velitelem jednotek působících na iráckém území generálplukovníka pozemních sil Davida Petraeuse, který je všeobecně uznávanou autoritou v americké armádě. Ve funkci nahradí generála George Caseyho, které se stane vrchním velitelem amerických pozemních vojsk.
Nový velitel pro Blízký východ jmenován
Velitelem generálního štábu regionálního velení pro Blízký východ, pod které spadají oddíly v Iráku nebo v Afghánistánu, bude admirál William Fallon. Ten nastupuje po armádním generálovi Johnu Abizaidovi.
Šéfa amerických tajných služeb Johna Negroponteho jmenoval americký prezident náměstkem ministryně zahraničí, tedy "číslem dvě" v tomto úřadu hned po Condoleezze Riceové. Úřad nebyl obsazen od července. Novým šéfem zpravodajských služeb bude admirál ve výslužbě Michael McConnell, který byl 90. letech ředitelem Národní agentury pro bezpečnost (NSA) specializované na ochranu americké komunikační sítě a na elektrotechnickou špionáž.
Tyto změny ve vládě, které byly zahájeny rezignací ministra obrany Donalda Rumsfelda po vítězství amerických demokratů v loňských listopadových kongresových volbách, připravují podle pozorovatelů půdu pro změny ve strategii boje v Iráku, které hodlá Bush ohlásit.