Hlavní obsah

Američtí senátoři jsou přesvědčeni, že saúdský princ hrál roli při vraždě novináře

Washington

Američtí senátoři jsou po informacích od ředitelky CIA Giny Haspelové ještě silněji přesvědčeni, že do vraždy saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího na konzulátu v Istanbulu byl zapleten saúdský korunní princ Muhammad bin Salmám. Haspelová senátory o zjištění zpravodajské služby informovala v audio nahrávce.

Foto: Reuters

Džamál Chášukdží

Článek

Republikánský senátor Lindsay Graham řekl, že je „velmi přesvědčen“, ze korunní princ je spoluviníkem. Popsal Muhammada bin Salmána jako „bláznivého a nebezpečného“, jako „bourací kouli“ používanou k demolicím budov.

„Není tam kouřící zbraň, je tam kouřící pila,“ dodal Graham s narážkou na to, že Chášukdžího tělo bylo nejspíš rozčtvrceno.

Dodal, že dokud bude Muhammad bin Salmán u moci, nebude podporovat zapojení Saúdské Arábie do války v Jemenu ani prodej zbraní Rijádu.

Podobně se na to dívá i demokratický senátor Bob Menendez. Podle něj musejí Spojené státy „poslat jasný a nezpochybnitelní vzkaz, že takové akce nejsou ve světě akceptovatelné“.

Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán

Další republikánský senátor Bob Corker dodal, že nemá pochybnost, že korunní princ nařídil vraždu: „Kdyby byl před velkou porotou, byl by odsouzen na půl hodiny.“ „Vinen,“ zněl by podle něj verdikt.

Chášukdží byl zabit na 2. října v Istanbulu. Na konci října Saúdská Arábie přiznala, že byl zavražděn a šlo o plánovanou vraždu, ale uvedla, že šlo o neschválenou svévolnou akci agentů. Podle expertů ale nic takového nebylo možné a korunní princ vraždu nařídil, nebo schválil. CIA uvedla, že vraždu „pravděpodobně nařídil”.

Už dříve se objevily informace, že CIA má dost důkazů o zapojení prince, ale ty byly neoficiální. Podle amerického prezidenta není závěr jednoznačný.

Výběr článků

Načítám