Článek
Jak ve středu argumentoval v úvodu svého vystoupení před senátním branným výborem šéf velitelství Střed (CENTCOM) generál John Abizaid, stanovování jakéhokoli časového plánu pro odchod amerických vojáků z Iráku by oslabilo velení amerických sil v Iráku i irácké armády.
"Američtí velitelé potřebují flexibilitu při rozhodování o tom, jak a kdy předají odpovědnost iráckým silám," podotkl během slyšení.
Žádají naopak mohutné posily
Křehkost situace vnímají i nedávní vysocí velitelé, kteří žádali demisi ministra obrany Donalda Rumsfelda pro špatné vedení války. "Nemůžete vyvíjet tlak na oslabeného iráckého premiéra Núrího Málikího," řekl exvelitel CENTCOM Anthony Zini. Je třeba naopak vyslat víc vojáků pro získání převahy jako součásti celkové stabilizace země, soudí.
Pro dodatečné desítky tisíc vojáků, možná i z arabských zemí, se vyslovil i generál John Batiste, další Rumsfeldův kritik, jenž v Iráku velel divizi. Podle něho USA musí napřed snížit v zemi nezaměstnanost, zabezpečit propustné hranice, navázat součinnost s kmenovými šejky, vycvičit irácké síly a potlačit ozbrojené milice.
"Dokud se to nestane, je jedno, co řekneme Málikímu," zdůraznil. Šest z deseti Američanů sice považuje válku za chybu, ale zhruba stejně tolik jich pochybuje, že demokraté, kteří po volbách ovládnou Kongres, mají dobrý plán.
Slyšení o Iráku ve výborech Senátu a Sněmovny začala v předstihu očekávaných doporučení, jež má po 23. listopadu předložit Kongresem zřízená studijní skupina. Částečně stažení sil je jednou z řady zvažovaných variant, ale i čelný demokrat senátor Christopher Dodd je rezervovaný:
"Mohou hovořit o časových rámcích, avšak s tím, že podrobnosti nechají na lidech na místě," řekl. Za rozhodující považuje názor svých velitelů i prezident Bush, který slíbil vzít doporučení komise v úvahu.