Článek
"Prezident Obama a já jsme Carlosově žádosti vyhověli jen velmi neradi," uvedla Clintonová a zároveň velvyslanci za jeho dlouholetou práci v Mexiku poděkovala.
Clintonová podle AP sdělila, že Pascualovo rozhodnutí "vycházelo z jeho osobního přání zajistit dobré vztahy mezi oběma státy a předejít problémům".
Pascual odstoupil ani ne dva týdny poté, co se v Bílém domě sešel americký prezident Barack Obama s mexickým protějškem Felipem Calderónem.
Calderón již v únoru v tisku vyjádřil značnou nelibost nad zprávou, v níž Pascual pochyboval, zda jsou různé mexické bezpečnostní agentury a armáda řádně koordinovány při řešení drogového problému.
Na serveru WikiLeaks byly v posledních měsících zveřejněny již tisíce tajných depeší USA, v případě této zprávy však podle AP hrozilo, že bude mít nejvážnější politický dopad.
Felipe Calderón vyhlásil válku obchodu s drogami po svém nástupu do funkce v prosinci 2006. Násilí spojené s drogami si od té doby v Mexiku vyžádalo přes 36 000 životů.
Násilí sužuje Acapulco
Deset mrtvých a čtyři zraněné si vyžádala sobotní střelba v baru v mexickém letovisku Acapulco. Policie nalezla v jednom domě těla mužů ve věku mezi 25 a 45 lety, V posledních týdnech se v tomto městě na jihu Mexika prudce stoupá kriminalita spojená s drogami.
Minulý týden zabili v oblíbeném přímořském letovisku několik dětí a mladistvých [celá zpráva], v lednu tam bylo nalezeno 15 bezhlavých těl, v září přišlo při střetu pašeráckých band o život sedm lidí, o měsíc později bylo uneseno 22 turistů.