Hlavní obsah

Americký Senát odsouhlasil zrušení víz pro Čechy

Právo, Novinky, ČTK, Jiří Roškot
WASHINGTON

Senát amerického Kongresu v úterý večer tamního času odhlasoval zákon, který má posílit bezpečnost USA. Součástí této normy je i návrh zrušit vízovou povinnost pro země, které USA podporují ve válce proti terorismu, tedy i pro občany ČR.

Článek

Nyní bude následovat řízení se Sněmovnou reprezentantů, která zákon o bezpečnosti už schválila, jeho součástí ale návrh na zrušení vízové povinnosti některým státům není.

Jednou z dalších podmínek zrušení víz je například i vydávání pasů s biometrickými daty a také sdílení bezpečnosti informací. Česká republika, Slovensko a další noví členové Evropské unie tyto podmínky většinou splňují.

S každou z uvedených zemí bude Washington jednat zvlášť, a vízová povinnost se jim proto nebude rušit současně. Zatím jsou americké požadavky podle mluvčího české ambasády v USA Daniela Nového známy jen rámcově.

Dosud platí, že víza do USA potřebují občané těch zemí, u nichž procento zamítnutých žádostí překročí tři procenta. U zemí, které USA podporují v boji proti terorismu, bude nově platit hranice deseti procent. Tento limit by ČR splnila. Například Polsko, které je v seznamu spolu s ČR, ale podmínku nesplňuje. Americké úřady zamítnou ročně až pětinu polských žádostí.

Poslat informace předem

Po případném odstranění vízové povinnosti by odpadla často kritizovaná procedura s pohovorem žadatelů o vstup do USA na amerických konzulátech. Každý cestující z bezvízové země by byl povinen ještě před nákupem letenky elektronicky odeslat informace o své osobě do USA. Americké úřady pak prověří, zda se nevyskytuje na seznamech lidí podezřelých z terorismu nebo z porušování imigračních zákonů. Podobný režim platí například pro Australany.

Česká diplomacie přijetí nových pravidel vítá, i když "zdaleka není vyhráno a celé jednání nelze považovat za uzavřené", řekl bezprostředně po schválení zákona český velvyslanec ve Washingtonu Petr Kolář. Okamžik, kdy případný bezvízový režim začne pro Čechy platit, si netroufá odhadnout. Stále platí termín ohraničený koncem funkčního období nynější administrativy, tedy do ledna 2009, uvedl.

Kanada začne hodnotit víza v dubnu

Kanada v souladu se svým závazkem k EU začne v dubnu po dvou letech znovu přezkoumávat víza pro členské země. Výsledek procesu, který potrvá až několik měsíců, však nelze předjímat, sdělila Právu mluvčí kanadské ambasády Lucie Čermáková.

"Rozhodnutí o zavedení i zrušení vízové povinnosti jsou založena na posouzení rizik a výhod spojených s pohybem občanů dané země," uvádí ambasáda. Podle ní procento odmítnutých žádostí činilo v letech 2003-06 průměrně 6,8 procenta.

Je to však jen údaj, k němuž kanadské úřady přihlížejí. Žádný zákon neurčuje, aby se z něj odvozovala změna vízové politiky, uvádí velvyslanectví.

"Jednání s Kanadou je o to komplikovanější, že nestanovila konkrétní kritéria jako USA v rámci cestovní mapy. Kanadě jde především o to, aby systém dané země, tedy Česka, dával záruky toho, že se její občan po návštěvě Kanady vrátí domů," řekla Právu Zuzana Opletalová, mluvčí české diplomacie.

Bezpečnostní požadavky

  • Vytvoření elektronického autorizačního systému: zájemce o cestu do USA předá osobní údaje určenému centru pro shromažďování informací v USA (plné jméno, datum a místo narození, státní občanství, pohlaví, číslo cestovního dokladu a země trvalého pobytu). Mělo by se tak dít buď prostřednictvím cestovních kanceláří, nebo při koupi letenky;
  • Výměnu informací o cestujících;
  • Informace o ztracených a odcizených cestovních dokladech;
  • Repatriaci občanů po jejich vypovězení;
  • Další požadavky zahrnují bezpečnostní standardy letišť, funkční program bezpečnostních agentů na palubách letadel a zdokonalení pasů.

Klíčovými faktory jsou pro Kanadu sociální, ekonomické a politické poměry dané země, stav veřejné bezpečnosti, stabilita vládních a veřejných institucí a hospodářství. K tomu i úroveň a bezpečnost cestovních dokladů.

Související témata:

Výběr článků

Načítám