Článek
Nugent Pikese zatkl letos v lednu za držení kokainu a cracku. Taser, který pomocí elektrod paralyzuje nervovou soustavu člověka, použil i přesto, že zatčenému, jenž se nijak nevzpíral, nasadil pouta na rukou.
Caroll Lexing, právník Pikesovy rodiny, rozhodnutí poroty uvítal jako krok správným směrem. "Je to jen další případ rasově motivované policejní brutality,“ řekl v narážce na fakt, že Nugent je běloch, zatímco Pikes byl černoch.
Policista se hájil tím, že postupoval v souladu s policejními předpisy. "Celý případ je zinscenovaný,“ upozornil.
Paralyzér znehybňuje elektrickým výbojem a mnozí odborníci ho označují za nebezpečný. U někoho může vyvolat srdeční arytmii nebo infarkt. Loni v říjnu zemřel na letišti ve Vancouveru Polák Robert Dziekanski (40) poté, co ho příslušníci Královské kanadské jízdní policie zneškodnili taserem.Počet obětí taseru se v USA a v Kanadě počítá na desítky.
TASER
:: Paralyzér, který omračuje pomocí silného elektrického výboje.
:: Elektrický výboj prochází jen příčně pruhovaným svalstvem, takže nenarušuje činnost srdce ani svěračů. Zasažená osoba je tedy při plném vědomí, vidí a slyší, ale nedokáže ovládat své svaly. Účinky paralyzéru po chvíli odezní.
:: U některých lidí nicméně může vyvolat srdeční arytmii, někdy až infarkt.
:: OSN v roce 2007 označila používání elektrických paralyzérů za formu mučení.
Výbor OSN proti mučení loni dospěl k závěru, že taser je druhem mučícího nástroje, protože vyvolává extrémní bolest a v jistých případech i smrt.