Článek
„Nepodporuji uplatnění zákona o vzpouře,” řekl s Esper k možnosti, že by se znovu použil zákon z roku 1807.
Současně oznámil, že nařídí vyšetření nasazení vojenských vrtulníků ve Washingtonu z kraje týdne. Tam byly použity po vyhlášení večerního zákazu vycházení - dav rozháněly proudem vzduchu od rotorů. Nasazení strojů vyšetřuje i velitel Národní gardy.
Nad Bílým dome létal nejméně jeden vrtulník typu H-60 Blackhawk. Nasazeny byly také obrněné transportéry a vozidla humvee.
Trump nařídil mobilizaci všech civilních i vojenských sil proti demonstrantům
Kvůli nasazení armády ve Washingtonu odstoupil z rady pro obranné vědy její člen James Miller. Učinil tak s tím, že ministr porušil přísahu, že bude bránit Ústavu Spojených států.
„Možná nejste schopen zastavit prezidenta Trumpa, aby nařídil toto šokující použití síly, ale mohl jste se mu postavit. Vy jste ho místo toho podporoval,” poznamenal.
Udělejte si obrázek sami: Takhle probíhal policejní zákrok na černocha Floyda
Esper nařídil v pondělí a v úterý nasazení 1600 vojáků v oblasti hlavního města jako preventivní opatření na podporu operací civilních orgánů.
Esper netušil, že ho vyfotí po zásahu s Trumpem
Esper také uvedl, že nevěděl, že bude v pondělí fotografován s prezidentem Donaldem Trumpem poté, co pořádkové síly násilně rozehnaly pokojný protest v parku nedaleko Bílého domu, aby se prezident mohl nechat vyfotit s biblí před kostelem.
Kdo je policista, který odstartoval nepokoje v USA
Prezidentovo chování vyvolalo kritiku u církevních představitelů včetně biskupky Mariann Buddeové, do jejíž diecéze episkopální kostel sv. Jana naproti Bílému domu spadá.
V pondělí prezident Trump hrozil americkým státům a městům, která nepovolají příslušníky Národní gardy.
Tento sbor tvoří rezervisté. Nyní jich působí asi 20 000 v celkem 29 amerických městech. Nasazení vojáků federální vládě umožňuje takzvaný zákon o vzpouře.
Trump se pustil do guvernérů, mají ovládnout ulici a oplácet ránu ranou
Nejmenovaný vysoký činitel Bílého domu agentuře AP řekl, že Trump s povoláním armády nijak nespěchá a snažil se svým výrokem spíše přesvědčit guvernéry k důraznějšímu postupu proti demonstrantům.
Ve Spojených státech už osmý den pokračovaly v mnoha městech protesty za účasti desítek tisíc lidí. Nepokoje minulý týden vyvolalo úmrtí černocha George Floyda ve městě Minneapolis poté, co mu bělošský strážník Derek Chauvin klečel přes osm minut na krku a nepřestal, ani když Floyd naříkal, že nemůže dýchat. Policista je nyní ve vazbě a byl obviněn z vraždy.