Článek
„Měli jsme klienta. Skvělý chlápek. Zavolal mi a řekl: Víš co? Potřebujeme postavit ponorku, která se opakovaně a bezpečně dokáže dostat do hloubky vraku Titaniku, abychom světu demonstrovali, že to dokážete a že Titan bylo jen takové udělátko,“ přiblížil telefonický hovor s Connorem šéf společnosti Triton Submarines Patrick Lahey.
„Chci lidem na celém světě ukázat, že oceán je sice nesmírně mocný, ale může být úžasný, příjemný a může lidem změnit život, pokud na něj jdete tím správným způsobem,“ uvedl podle amerického listu Connor.
Americký miliardář se plánuje k Titaniku potopit společně s Laheyem ve dvoumístné ponorce Triton 4000/2 Abyssal Explorer. Číslo 4000 značí hloubku, do které je schopna se ponořit. Titanik přitom leží v hloubce zhruba 3800 metrů.
Zas tak milosrdná smrt to nebyla. Pasažéři Titanu o svém konci věděli
„Patrick o tom přemýšlel a navrhoval to více než deset let. Ale neměli jsme k dispozici materiály a technologie,“ uvedl Connor. „Tuto ponorku byste před pěti lety postavit nemohli,“ dodal.
Ani miliardář, ani Lahey ovšem neuvedli, kdy by k této výpravě mělo dojít.
Connor už dříve cestoval do nejhlubšího místa na světě, kterým je Mariánský příkop, a na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), uvedl server Forbes.
Miliardář kontaktoval šéfa Triton Submarines pouze několik dní poté, co loni v červnu implodovala ponorka Titan, která se ztratila východně od pobřeží kanadské provincie Nový Foundland. Několik dní po ní pátraly týmy z několika zemí. Trosky ponorky se nakonec podařilo objevit přibližně 490 metrů od přídě Titaniku.
Oběťmi imploze miniponorky jsou spoluzakladatel a šéf společnosti OceanGate Stockton Rush, francouzský hlubinný průzkumník a expert na Titanic Paul-Henri Nargeolet, britský podnikatel Hamish Harding, podnikatel Shahzada Dawood a jeho syn Suleman.