Článek
Čtvrteční soudní jednání se přitom podle listu Miami Herald původně mělo týkat jen toho, jak nakládat s utajovanými dokumenty souvisejícími s případem. Místo toho Rocha a žalobci oznámili, že uzavřeli dohodu o vině a trestu.
Kolumbijský rodák Rocha vyrůstal v USA jako syn chudých imigrantů. Jako mimořádně nadaný student však získal stipendium a postupně vystudoval Yaleovu, Harvardovu i Georgetownskou univerzitu. Spolužáci na něj později vzpomínali jako na mimořádně disciplinovaného a cílevědomého. Získal také americké občanství.
USA zmírní sankce uvalené na Kubu
Ve službách diplomacie Spojených států pracoval od roku 1981 a už tehdy začal Kubě předávat tajné informace a pokračoval v tom další čtyři desetiletí, přiznal nyní. V letech 1999 až 2002 byl americkým velvyslancem v Bolívii, pracoval ale také pro americkou Národní bezpečnostní radu, na různých diplomatických pozicích působil také v Argentině, Hondurasu, Mexiku či Dominikánské republice.
Po odchodu z diplomacie pracoval jako konzultant soukromých firem, zůstával také poradcem Jižního velitelství americké armády, které monitoruje i oblast Kuby.
Smyčka kolem Rochy se začala stahovat v listopadu 2022, kdy jej kontaktoval agent americké FBI vydávající se za představitele kubánské tajné služby. Rocha se s ním potom několikrát setkal, aby převzal domnělé zprávy od „přátel z Havany“. Během schůzek Rocha agentovi FBI prozradil podrobnosti o své práci pro Kubu. Podle vyšetřovatelů přitom stále slovem „my“ označoval sebe a kubánskou vládu. Zlobil se také, když agent v přestrojení zpochybňoval, zda je muž k Havaně stále loajální, podotkl před časem list New York Times.