Hlavní obsah

Americké ozbrojené síly se v klíčových technologiích neobejdou bez Číny

Čína je pořád největším zahraničním dodavatelem klíčových technologií pro americké ozbrojené síly. Přes snahy závislost na Číně snížit loni meziročně vzrostl počet čínských dodavatelů kritických technologií u letectva USAF o 68,8 procenta na 142 a u agentur ministerstva obrany o 38,2 procenta na 311. Jejich počet klesl u námořnictva a pozemních sil. Plyne to z dat vládní analytické společnosti Govini.

Foto: General Electric

Proudové motory jsou jednou z mála oblastí, kde americké ozbrojené síly nezávisejí na Číně

Článek

„Když se podíváte na seznam zahraničních zemí, které se objevují v dodavatelských řetězcích pro obranu, tedy v dodavatelských řetězcích vlády, tak je Čína nejdůležitější, a v dodavatelských řetězcích má dokonce neuvěřitelně vysoké zastoupení. A nejsou to základní součástky v něčem pohřbené, na kterých nezáleží. Jsou to ty klíčové a jejich dodavatelé také,“ uvedla před zveřejněním zprávy ředitelka Govini Tara Murphy Doughertyová pro Defense One.

Zpráva sleduje počet zahraničních dodavatelů v klíčových moderních technologiích – biotechnologii, mikroelektronice, datových rozhraních, komunikaci, pokročilé výpočetní technice, jaderných, kosmických a hypersonických technologiích, robotice, umělé inteligenci a strojovém učení, ale i ve výrobě motorů a moderních materiálů nebo výrobě čisté energie.

Tara Murphy Doughertyová před uveřejněním studie řekla: „Myslím si, že dobrou zprávou je, že ministerstvo už v určitých oblastech skutečně začalo být aktivní pří řízení svých dodavatelských řetězců.“

Američané jsou znepokojeni, Čína buduje obří přístav v Peru

Amerika

Závislost námořnictva a armády na čínských dodavatelích klesá

Tato závislost se však v některých oblastech i snížila, například americké námořnictvo snížilo počet subdodavatelů z Číny o 40,6 procenta na 142 a armáda ze 17 procent na 147. Pořád je však vysoká, uvedla Murphy Doughertyová: „Víme, že Čínu nikdy nedostaneme pryč z dodavatelských řetězců, to ani není cíl, ale výzvou je řízení přítomnosti zahraničních dodavatelů a dostat je na správnou úroveň podle jejich schopností a komponent. To nám zajistí, že dodávky nejcitlivějších dílů jsou plně ochráněny a přicházejí přímo od Spojených států nebo od našich přátel a spojenců.“

Většina dalších dodavatelů klíčových technologií pochází od spojenců. Na druhém místě je ve všech složkách Británie, ovšem třetí v pořadí počtu dodavatelů pozemních sil je Indie. Výrazné zastoupení mají dodavatelé z Japonska a Jižní Koreje, ale také Tchaj-wanu, což by mohlo být nepříjemné v případě čínského útoku na Tchaj-wan.

Čínský textilní gigant Shein před vstupem na burzu výrazně zdražil své oblečení

Ekonomika

Země EU popelkou

V některých oblastech se objevují i další země jako Kanada nebo Austrálie. Malé je však zastoupení firem ze zemí EU mezi dodavateli klíčových komponent. Nejčastěji je to Švédsko u jaderných, kosmických a hypersonických technologií a u pokročilé výpočetní techniky. Německo a Francie pak v oblasti výrobny turbín a turbínových motorů.

V některých specifických programech se objevují i mezi klíčovými dodavateli jiné země, třeba u dodávek pro torpédoborce třídy Arleigh-Burke jsou mezi dodavateli firmy z Německa, Turecka a Spojených arabských emirátů. Turecko a Emiráty nebo Indii najdeme však i u dodavatelů klíčových komponent pro mezikontinentální balistické rakety Minuteman III.

Otázka závislosti na technologiích z ciziny, zejména z Číny, se stala aktuální po roce 2018, kdy Kongres schválil zákon zakazující využívat čínskou komunikační technologii. Zákonodárci tlačili na Pentagon, aby snížil závislost na čínských dílech a výrobcích. Tlak na vytvoření odolnějších řetězců subdodavatelů ještě stoupl v době koronaviru, která ukázala, jak jsou dodavatelské řetězce křehké a jak moc závisejí výrobci zbraní na čínských výrobcích.

Je načase, aby se svět probudil. Čína Rusku dodává „smrtonosnou pomoc“, varuje britský ministr

Svět

Výběr článků

Načítám