Článek
„Když se podíváte na seznam zahraničních zemí, které se objevují v dodavatelských řetězcích pro obranu, tedy v dodavatelských řetězcích vlády, tak je Čína nejdůležitější, a v dodavatelských řetězcích má dokonce neuvěřitelně vysoké zastoupení. A nejsou to základní součástky v něčem pohřbené, na kterých nezáleží. Jsou to ty klíčové a jejich dodavatelé také,“ uvedla před zveřejněním zprávy ředitelka Govini Tara Murphy Doughertyová pro Defense One.
Zpráva sleduje počet zahraničních dodavatelů v klíčových moderních technologiích – biotechnologii, mikroelektronice, datových rozhraních, komunikaci, pokročilé výpočetní technice, jaderných, kosmických a hypersonických technologiích, robotice, umělé inteligenci a strojovém učení, ale i ve výrobě motorů a moderních materiálů nebo výrobě čisté energie.
Tara Murphy Doughertyová před uveřejněním studie řekla: „Myslím si, že dobrou zprávou je, že ministerstvo už v určitých oblastech skutečně začalo být aktivní pří řízení svých dodavatelských řetězců.“
Američané jsou znepokojeni, Čína buduje obří přístav v Peru
Závislost námořnictva a armády na čínských dodavatelích klesá
Tato závislost se však v některých oblastech i snížila, například americké námořnictvo snížilo počet subdodavatelů z Číny o 40,6 procenta na 142 a armáda ze 17 procent na 147. Pořád je však vysoká, uvedla Murphy Doughertyová: „Víme, že Čínu nikdy nedostaneme pryč z dodavatelských řetězců, to ani není cíl, ale výzvou je řízení přítomnosti zahraničních dodavatelů a dostat je na správnou úroveň podle jejich schopností a komponent. To nám zajistí, že dodávky nejcitlivějších dílů jsou plně ochráněny a přicházejí přímo od Spojených států nebo od našich přátel a spojenců.“
Většina dalších dodavatelů klíčových technologií pochází od spojenců. Na druhém místě je ve všech složkách Británie, ovšem třetí v pořadí počtu dodavatelů pozemních sil je Indie. Výrazné zastoupení mají dodavatelé z Japonska a Jižní Koreje, ale také Tchaj-wanu, což by mohlo být nepříjemné v případě čínského útoku na Tchaj-wan.
Čínský textilní gigant Shein před vstupem na burzu výrazně zdražil své oblečení
Země EU popelkou
V některých oblastech se objevují i další země jako Kanada nebo Austrálie. Malé je však zastoupení firem ze zemí EU mezi dodavateli klíčových komponent. Nejčastěji je to Švédsko u jaderných, kosmických a hypersonických technologií a u pokročilé výpočetní techniky. Německo a Francie pak v oblasti výrobny turbín a turbínových motorů.
V některých specifických programech se objevují i mezi klíčovými dodavateli jiné země, třeba u dodávek pro torpédoborce třídy Arleigh-Burke jsou mezi dodavateli firmy z Německa, Turecka a Spojených arabských emirátů. Turecko a Emiráty nebo Indii najdeme však i u dodavatelů klíčových komponent pro mezikontinentální balistické rakety Minuteman III.
Otázka závislosti na technologiích z ciziny, zejména z Číny, se stala aktuální po roce 2018, kdy Kongres schválil zákon zakazující využívat čínskou komunikační technologii. Zákonodárci tlačili na Pentagon, aby snížil závislost na čínských dílech a výrobcích. Tlak na vytvoření odolnějších řetězců subdodavatelů ještě stoupl v době koronaviru, která ukázala, jak jsou dodavatelské řetězce křehké a jak moc závisejí výrobci zbraní na čínských výrobcích.