Článek
Policista Darren Wilson zastřelil podle tvrzení šéfa sboru Thomase Jacksona osmnáctiletého Michaela Browna během pátrání po pachateli loupeže, která se stala krátce před incidentem. Wilson slouží u fergusonské policie šest let a dosud neměl žádný disciplinární problém, uvedl Jackson.
Podle policie došlo k potyčce mezi Wilsonem, Brownem a jeho nejmenovaným společníkem a policista byl zraněn. Někteří údajní svědci tvrdí, že Brown začal prchat, jiní lidé prohlašují, že dal ruce nad hlavu. [celá zpráva] Detaily incidentu Jackson nesdělil a na otázky hodlá odpovědět na další tiskové konferenci.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Zveřejněním střelcova jména, které dosud z obavy o Wilsonovo bezpečí odmítala prozradit, se policie snaží čelit šíření nepravdivých informací. Na Twitteru se objevilo v úterý jméno jiného policisty. Zveřejněním osobních údajů střelce pohrozila také hackerská skupina Anonymous.
Na rozdíl od minulých dní, kdy po počátečním násilí a rabování proti stovkám demonstrantů nastoupili policejní těžkooděnci a zatýkalo se, přišlo ve čtvrtek večer pacifikovat dav jen několik černošských policistů vedených kapitánem dopravní policie státu Missouri Ronem Johnsonem, jehož Nixon vybral jako velitele strážců pořádku.
Jednou z příčin napětí v ulicích dvacetitisícového předměstí St. Louis je fakt, že ačkoli dvě třetiny místních obyvatel jsou černoši, tak 50 ze 53 pořádkových policistů představují běloši. [celá zpráva]
Spravedlivé vyšetření události, jehož se protestující domáhají, jim ve čtvrtek slíbil prezident Barack Obama, který dohledem na situaci ve Fergusonu pověřil ministra spravedlnosti Erika Holdera.