Článek
Panetta má své rozhodnutí zveřejnit během čtvrtka. Zruší se tak zákaz z roku 1994, podle něhož nemohly být ženy zařazovány do malých pozemních jednotek nasazených v bojích.
Ženám se tak otevře přes 230 000 pozic v bojových útvarech, převážně pěších. Některé posty budou otevřeny už letos, ale na místa ve speciálních jednotkách jakou jsou Seals nebo Delta, budou moci nastoupit později.
Panetta dal na doporučení spojených štábů. Rozhodnutí uvítal i šéf senátního výboru pro ozbrojené složky Carl Levin: „Podporuju to. Odráží to realitu vojenských operací 21. století.“
Už před rokem Pentagon zmírnil omezení pro nasazení žen, když jim umožnil nasazení blíže fronty, v bojích však nasazeny být nemohly. V listopadu to napadla skupina čtyř příslušnic ozbrojených složek a zákaz předložila soudu jako porušující ústavu, která garantuje rovnost. V americké armádě přitom čtyři pětiny důstojníků získaly vyšší hodnost díky nasazení na bojišti. "Ženy, které posledních deset let strávily na misích v Iráku a Afghánistánu, se vracejí zpět a zjišťují, že narážejí na hodnostní strop," uvedla tehdy jejich advokátka Ariela Migdalová.
Ještě ve válce v Iráku mohly Američanky sloužit v armádě v bojových oblastech jen jako zdravotnice, příslušnice vojenské policie a jako zpravodajci. Někdy byly přiděleny k frontovým jednotkám, ale nikdy do nich nebyly přímo zařazeny.
V amerických ozbrojených složkách slouží aktivně 1,4 miliónu vojáků, ženy z nich tvoří 14 procent.