Článek
Stroj by měl operovat ze základny v Singapuru týden. Není dosud jasné, kdy přesně by měl do tohoto jihoasijského městského státu odletět. Po první části mise by se ale měl do Singapuru pravidelně vracet.
Dohoda o využití singapurské základny pro P-8 Poseidon byla oznámena po pondělním jednání ministrů obrany USA a Singapuru Ashtona Cartera a Ng Eng Hena. Na té se domluvila i spolupráce v boji proti terorismu, pirátství i při zvládání přírodních katastrof.
Špionážní letouny P-8 Poseidon běžně působí ze základen v Japonsku a na Filipínách, ale vzlétaly i z Malajsie.
Spojené státy věnují stále větší pozornost asijsko-pacifické oblasti kvůli rostoucí vojenské síle a územním nárokům Pekingu vůči sousedním zemím. Spory má Čína s Filipínami, Malajsií, Brunejí, Vietnamem, ale také Japonskem a Jižní Koreou.
Pobouřená Čína
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchu-jing uvedla v reakci, že rozšíření vojenské přítomnosti Spojených států „není v souladu s obecnými a dlouhodobými zájmy zemí oblasti”.
„Doufáme proto, že příslušná strana se bude více snažit posílit vzájemnou důvěru mezi zeměmi oblasti, aby mohla těžit z míru a rozvoje tohoto regionu,” dodala mluvčí podle ČTK.