Článek
Spiegel Online zatím zveřejnil jen část seznamu, mezi oznámenými jmény jsou kromě Merkelové například běloruský prezident Alexandr Lukašenko, bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková, syrský prezident Bašár Asad či několik tehdejších jihoamerických prezidentů. Žádný český ani slovenský politik mezi zatím zveřejněnými jmény není.
Databanka podle serveru sloužila k tomu, aby bylo možné "najít o cílových osobách informace, které je jinak obtížné dohledat". Například o Merkelové prý bylo v databance přes 300 zpráv, o Asadovi více než 800.
Informace, že NSA roky odposlouchávala mobilní telefon Merkelové a přestala s tím až loni v létě, unikla na veřejnost loni na podzim. Spojené státy následně oznámily, že Merkelovou v budoucnu nikdo sledovat nebude, k jejímu odposlouchávání v minulosti se ale nevyjádřily.
Sledovali metadata
NSA údajně také v minulosti monitorovala elektronickou komunikaci tisíců Němců, ale i obyvatel dalších států. Rozvědka údajně nesledovala obsah sdělení, ale takzvaná metadata, tedy kdo se s kým spojil, kdy to udělal a z jakého místa.
Informace o činnosti NSA se dostaly na veřejnost, když je médiím předal bývalý pracovník rozvědky Snowden. V současnosti se skrývá v Rusku, kde dostal jednoletý azyl, který vyprší v srpnu. V USA je Snowden obviněn ze špionáže a krádeže dokumentů, za což mu hrozí 25 až 30 let vězení, případně doživotí.