Článek
Podle jejich analytiků jde většinou o lidi, kteří mimo Spojené státy žijí již delší čas. „Současná pandemie (koronaviru) jim poskytla čas zamyslet se nad svými vazbami ke Spojeným státům. Rozhodli se, že nynější politické klima v USA a nutnost každoročního reportování americké daňové správě je pro ně zkrátka příliš,“ citoval magazín Newsweek spolumajitele firmy Alistaira Bambridge.
USA hlásí rekordní počet nově nakažených
„Politická situace v USA, hnutí Black Lives Matter, všechno to dění okolo pandemie – člověk si říká: Proč jsem pořád připoutaná ke Spojeným státům, když už s tím nemám nic společného?“ řekla časopisu Nicole Cabaová, která loni přesídlila z New Yorku do francouzského Lyonu.
Zhruba devět milionů amerických občanů, kteří žijí dlouhodobě v cizině, musí každoročně vyplňovat americké daňové přiznání a informovat o svých bankovních účtech v zahraničí. Na druhou stranu mají nárok na federální dávky včetně nynějších mimořádných 1200 dolarů na dospělou osobu a 500 dolarů na dítě v době koronavirové pandemie, podotkla stanice CNN.
Pompeo v Praze: Amerika bude vždy s vámi
Zároveň připomněla, že vzdát se amerického občanství není nijak jednoduchá záležitost. Úkon je spojen s administrativním poplatkem ve výši 2350 amerických dolarů (více než 52 tisíc Kč).