Článek
Pollardovo propuštění a shledání s rodinou potvrdila na Twitteru kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Ten už o pár hodin dříve avizované propuštění přivítal.
„Přál jsem si, aby tento den nastal,” uvedl Netanjahu a dodal, že několik let na Pollardův případ americké partnery upozorňoval.
Jednašedesátiletý Američan pocházející z texaské židovské rodiny byl podmínečně propuštěn s tím, že se z USA nesmí pět let vzdálit. Izrael prý ale trvá na jeho odjezdu ze země.
Případ komplikoval vztah Izraele a USA
Pollard je jediným občanem v historii Spojených, který byl odsouzen k doživotnímu vězení za předávání informací spojenecké zemi.
Jeho věznění dlouhodobě zatěžovalo vztahy mezi Washingtonem a Tel Avivem. Všechny jeho žádosti o obnovení procesu byly zamítnuty, žádný z amerických prezidentů nevyužil možnosti udělit mu milost.
Od roku 1995 Izraelcem
Pollard působil od konce 70. let jako analytik zpravodajské služby amerického námořnictva, později byl převeden k Protiteroristickému pohotovostnímu středisku USA.
Zatčen byl 21. listopadu 1985, když se neúspěšně pokusil získat azyl na izraelském velvyslanectví ve Washingtonu. V březnu 1987 byl odsouzen za špionáž ve prospěch Izraele na doživotí. Vinu před soudem přiznal.
Pollard je od roku 1995 izraelským občanem.