Článek
Pro takovou akci se v anketě z poloviny února vyslovilo 57 procent ze všech dotazovaných, při obdobném průzkumu loni v říjnu jich pro bylo o deset procentních bodů méně. Zcela zásah odmítá 37 procent respondentů.
Největší nárůst příznivců vojenského zásahu zaznamenali demokratičtí voliči. Zatímco v říjnu s pozemní akcí souhlasilo 39 procent respondentů, nyní souhlas vyslovilo padesát procent dotázaných. Mezi demokraty také slábne odpor k takovému zásahu, v říjnu bylo proti 56 procent oslovených a nyní je to již jen 43 procent.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Souhlas voličů republikánů
Tradičně silnou podporu má vojenský zásah u republikánských voličů. Těch v říjnové anketě podpořilo vyslání jednotek 65 procent, nyní jich bylo 72 procent. Zásah zcela odmítá 27 procent oslovených republikánských voličů, v říjnu jich bylo o jeden procentní bod více.
Pro pozemní vojenskou operaci je nově i většina lidí, kteří se nehlásí k žádné z obou hlavních politických stran. Ještě v říjnu bylo pro 43 procent takových respondentů, nyní jich je 53 procent. Zcela proti jich je 39 procent, v říjnu jich bylo o deset procentní bodů více.
Obama americkou rozsáhlou pozemní operaci vylučuje, před týdnem ale Kongres požádal o schválení možnosti použití vojenské síly proti radikálům z IS na dobu tří let. V případě potřeby je prezident prý připraven nařídit omezený zásah zvláštních jednotek. [celá zpráva]
Spojené státy vedou mezinárodní koalici proti IS, v níž aktivně působí letectva několika arabských zemí a také Británie a Francie. Armádní velitelé upozornili, že v daném rozsahu a s použitou technikou jde, co se týče porážky IS, o běh na dlouhou trať, který se dá měřit spíše v letech než v měsících.