Článek
Jones, který měl trvalý pobyt v Marylandu, podle soudu roce 2011 opustil Baltimore a odjel přes Keňu do Somálska, kde byl přijat do výcvikového tábora Šabábu. Tam se učil střílet z automatu a obsluhovat granátomet. Poté se zúčastnil bitvy proti keňským vojákům v somálském městě Afmadow.
Zadržely jej somálské úřady v roce 2015, když se pokoušel získat člun pro odjezd do Jemenu. Poté byl vydán do USA.
Jones se už v září přiznal, že se podílel na materiální podpoře radikální milice, prodělal u ní vojenský výcvik a bojoval v jejích řadách se zbraní.
Dokumenty předložené soudu ukázaly, že byl členem speciální jednotky milice Džaíš Ajman, která bojovala s keňskými vojáky a je odpovědná ze několik teroristických útoků s desítkami mrtvých. S dalšími členy milice se objevil na videích přesvědčující další lidi, aby se k Aš-Šabábu připojili.
Vážná hrozba
„Američtí občané, kteří cestují za moře, aby bojovali v teroristické organizaci, což Jones udělal, zrazují naši zemi a představují vážnou hrozbu pro naši národní bezpečnost,” prohlásil žalobce John Demer.
Žalobci zdůraznili, že Jones neskončil u pouhé přísahy věrnosti a pár osamocených činů, ale „během více než čtyř let byl plně oddán Aš-Šabábu, cestoval přes půl světa, aby se k němu připojil a prodělal výcvik u jedné z jeho nejspecializovanějších a nejnásilnějších jednotek”. Ta je odpovědná za útok na obchodní centru v Nairobi, kde zemřelo 67 lidí a za útok na keňskou univerzitu v Garisse se 147 mrtvými.
Svých činů lituje, tvrdí obhajoba
Obhajoba zdůraznila, že Jones svých činů lituje a že přiznal, že víra neopravňuje násilí.
Spojené státy se dlouhodobě snaží zlikvidovat militantní organizaci Aš-Šabáb, která podniká útoky po celé východní Africe a hlásí se k teroristické síti Al-Káida. Aš-Šabáb usiluje o nastolení tvrdého islámského práva šaría na území celého Somálska.