Článek
„Největší les na světě žízní,“ napsala agentura Reuters s tím, že sucho už trvá měsíce. „Slunce žhne mnohem víc. Nikdo už nevydrží pracovat po 11. hodině, je moc horko,“ řekl 19letý rybář Erli Perreira, který žije u řeky Solimoes asi sto kilometrů od brazilského Manausu.
V suchém a horkém počasí se šíří požáry vzniklé při mýcení lesa chovateli dobytka a pěstiteli sóji. To urychluje půdní erozi.
V brazilském státě Mato Grosso za letošek zaznamenali 19 000 požárů lesa oproti 5000 z loňska. „Vrátili jsme se od hašení požáru a už jsme museli k dalšímu. Letošek byl rušný,“ uvedl šéf jednoho z tamních požárních sborů Edimar Abreu.
Sbor založil Texasan John Carter, který se před 15 lety rozhodl žít v Amazonii jako zemědělec. Také on potvrdil, že se za tu dobu výrazně oteplilo. „Amazonie se bezpochyby mění. V roce 2030 nebo 2040 tady budeme mít jen samé křoví, jestli se něco nezmění,“ uvedl.
Velké sucho postihlo Amazonii naposledy před pěti lety. Loni to byly záplavy. Klimatologové předpovídají, že oblast v následujících desetiletích čekají extrémní výkyvy počasí. Nejdramatičtější scénáře hovoří o masovém vymírání lesů v důsledku suchých období trvajících roky. Ty by mohly přijít do poloviny století. Očekává se, že do roku 2100 by v důsledku klimatických změn mohla teplota v Amazonii vzrůst o tři až pět stupňů Celsia.