Článek
Šlo o podivnou zprávu, kterou našel při rekonstrukci svého domu ve městě Surrey jeden Angličan v malé krabičce připevněné na zteřelé nožní kosti poštovního holuba. [celá zpráva]
V ní stočený papír nesl změť písmen a čísel v nejrůznějších kombinacích. Šlo o zprávu seržanta Williama Stotta, nasazeného za německými liniemi v Normandii, aby sledoval činnost nepřítele.
Až nyní se ukázalo, že šifra obsahovala tehdy důležité informace o počtech německých jednotek připravených čelit spojeneckým silám, o pozicích Hitlerových obrněnců a pro britské královské letectvo upřesňovala lokalizaci míst, která je třeba bombardovat.
Bez tabulek to nejde, hájí se Britové
Záhadná, téměř 70 let stará depeše se letos v listopadu dostala do rukou vojenských specialistů na šifry. Ti ale úsilí vzdali s tím, že bez kódové knihy a šifrovacích tabulek používaných k napsání zprávy ji nelze s jistotou rozluštit.
O věc se začal zajímat kanadský historik Gordon Young. Ten posléze sdělil, že s dešifrací uspěl a že mu rozluštění zprávy trvalo pouhých 17 minut. Potřeboval k tomu pouze kódovací knihu svého strýce – ta přitom pochází z předchozí, tedy z 1. světové války.
Podle historika dělali šifranti s luštěním zprávy zbytečně velkou vědu. „Vložili do toho moc z bondovek a podobných filmů,“ sdělil pobaveně Young. Samotný seržant Stott podle něj neměl ani vzdělání, ani čas na to, aby šifrovací knihy a podobné techniky vůbec mohl použít.