Článek
Přehlasování jeho veta Kongresem je přitom nepravděpodobné, neboť je k němu potřebná dvoutřetinová většina.
Senátoři hlasovali pro ukončení Trumpova exekučního opatření poměrem hlasů 59 ku 41, když pro hlasovali i někteří republikánští zákonodárci. Už koncem února se proti stavu nouze postavila rezolucí také Sněmovna reprezentantů, kde mají demokraté převahu. Kongres odmítl stav nouze vyhlášený americkým prezidentem na základě zákona o stavu nouze z roku 1976 vůbec poprvé.
Slibované veto by zase bylo vůbec první, které by Trump v prezidentské funkci vůči Kongresu použil. Prezident chce díky stavu nouze využít dalších 3,6 miliardy dolarů na výstavbu hraniční bariéry. Jeho požadavek na poskytnutí 5,7 miliardy dolarů totiž Kongres odmítl a schválil mnohem nižší částku.
Ve 100členném Senátu mají republikáni 53 křesel. Aby demokraté čtvrteční rezoluci prosadili, museli přesvědčit nejméně čtyři republikány. Nakonec jich bylo více.
Podle ústavy má hlava státu možnost rezoluce parlamentních komor vetovat. Slovo pak budou opět mít Sněmovna reprezentantů a Senát, které ale sporný prezidentský dekret v takovém případě mohou zablokovat nejméně dvoutřetinovou většinou hlasů. Přehlasování veta při nynějším rozložení sil analytici nepředpokládají.