Článek
"Je to nečekaný vývoj, který se vymkl přijatým preventivním opatření," komentoval nejnovější zprávy náměstek delawarského ministra zemědělství Michael T. Scuse. "Pro oblast států Delaware, Maryland a Virginie je to vážná situace," varoval Scuse.
Na postižené farmě začali veterináři vybíjet přes 70 tisíc kusů drůbeže. Hygienici zároveň uklidnili obavy místních obyvatel a zdůraznili, že drůbež je napadena kmenem H7, který je méně nebezpečný a u něhož nebyl prokázán přenos na člověka. Přestože celá řada států přistoupila k zákazu dovozu kuřecího masa z USA, nebude mít opatření vzhledem k nízkému objemu amerického exportu žádné důsledky pro tamější ekonomiku.
Ptačí chřipka
Virové onemocnění se řadí mezi zvířecí typy chřipky - "klasická" ptačí chřipka je typu H7N7.
Může se z poměrně neškodného onemocnění změnit na vysoce nakažlivou variantu se smrtelnými důsledky.
Viry se přenášejí vzduchem, kontaminovaným krmivem (jídlem), vodou či oblečením.
Nové virové kmeny tzv. "běžné" chřipky způsobily pandemie naposledy v letech 1956-57 a 1967-68, zemřelo na ně 4,5 miliónu lidí. Tzv. španělská chřipka z roku 1918 zabila nejméně 20 miliónů osob.
Zdroj: ČTK/Novinky
Vietnamská vláda včera oznámila, že má situaci pod kontrolou a že se daří brzdit epidemii ptačí chřipky, která si v zemi vyžádala 14 lidských životů. Podle nejnovějších průzkumů však 92 procent Vietnamců nevěří, že úřady postupují správně.