Článek
Balistické střely se střední a dlouhou dráhou letu se obvykle skládají ze dvou a více stupňů. Sestřelení takovýchto raket poté, co s rozdělí, je velice obtížné. Senzory totiž musí rozpoznat, co je tělem rakety a co samotnou bojovou hlavicí.
Všechny předchozí testy střel odpalovaných z moře skončily fiaskem - bojové hlavice raket s krátkou dráhou letu se totiž obranným systémům nepodařilo zasáhnout.
Naopak pozemní systémy instalované na Aljašce hlásily částečné úspěchy. Z osmi cílů jich pět sestřelily.
"Čtvrteční zkouška je velice důležitá, troufám si tvrdit, že vstoupí do historie," uvedl admirál Kathleen K. Paige, šéf amerického námořního protiraketového deštníku. Testu z havajského ostrova Kauai přihlíželi spolu s Paigem také zástupci námořních sil Austrálie, Německa, Japonska, Nizozemí a Španělska. Američané plánují uskutečnit další tři pokusy v průběhu příštího roku.
Lake Erie je vybavena technologií schopnou zaměřit a sledovat dráhu mezikontinentálních balistických střel. Od minulého roku tento křižník patroluje v japonských vodách a sleduje raketové pokusy Severní Koreje.
Severní Korea je jednou ze zemí, která vyvíjí rakety s dlouhou dráhou letu. Podle analytiků jsou schopné zasáhnout Aljašku, Hawaj a americké Západní pobřeží. Před sedmi lety přeletěla jedna ze severokorejských střel nad Japonskem, šokované Tokio tehdy požádalo o mezinárodní pomoc.