Článek
Na páteční tiskové konferenci ministrů obrany USA a Německa ve Washingtonu zaznělo několik vět, které nabourávají dosavadní status quo týkající se dodávek západních zbraní na Ukrajinu - totiž že tyto zbraně Kyjev může použít proti ruským agresorům pouze na území Ukrajiny.
„Sami Ukrajinci budou rozhodovat o tom, jak co nejefektivněji obnovit svoji územní integritu. (…) Co se nás (Spojených států - pozn. red.) týká, tak my nepodporujeme používání našich zbraňových systémů mimo ukrajinské území. Ale jak jsem řekl, konečné rozhodnutí, na které cíle zamířit, bude pouze a jedině na nich,“ odpověděl šéf americké diplomacie Blinken na otázku korespondenta bavorského listu Süddeutsche Zeitung ohledně dlouhého váhání americké vlády s dodáním střel s delším doletem.
Jde o systém ATACMS a Taurusy
Na americké straně se jedná o balistické střely ATACMS, v Německu se zase už měsíce diskutuje o dodávkách střel Taurus. Ani jeden zbraňový systém se zatím na ukrajinské bojiště nedostal a podstatným důvodem pro zdržení – alespoň tím veřejně deklarovaným – byla obava obou vlád z toho, aby Ukrajinci střelami nemířili na cíle daleko v Rusku a nedošlo tím k „nebezpečné eskalaci“ konfliktu. Oba zbraňové systémy mají dosah více než 300 kilometrů.
Problem im Kanzleramt - Ukraine sauer auf Scholz https://t.co/1CX82BbogM
— BILD (@BILD) September 3, 2023
Německá ministryně Annalena Baerbocková byla v odpovědi na téma dodávek střel zdrženlivější s tím, že „otázka Taurusů je velmi citlivá“. Také však řekla, že „právem každého napadeného státu je bránit se co nejefektivněji včetně protiúderů“.
V Německu je otázka raket Taurus pro Ukrajinu často diskutovaná a podle některých zdrojů už konečné „ano“ brzdí jen kancléř Olaf Scholz.
Někteří analytici se domnívají, že Německo s dodáním taurusů vysloví souhlas záhy poté, co Američané dají zelenou dodávkám systému ATACMS. Oba zbraňové systémy by podle zbrojních expertů mohly Ukrajincům při jejich protiofenzivě výrazně pomoci.