Článek
Kilmar Abrego García byl jedním z migrantů, které vláda 15. března ve třech letadlech deportovala do Salvadoru kvůli jejich údajným vazbám na zločinecké gangy. V Salvadoru jsou vězněni v nechvalně známé „megavěznici“ známé jako CECOT.
Zástupci americké vlády následně uvedli, že byl Abrego García deportován do Salvadoru kvůli administrativní chybě.
Trumpova administrativa tvrdí, že nemá pravomoc vrátit Abrega Garcíu zpět do země. Právníci muže s tím však nesouhlasí. „Poslali ho tam, mohou ho přivézt zpět,“ uvedl Andrew Rossman, právník z prominentní advokátní kanceláře Quinn Emanuel, který se v pátek připojil k právnímu týmu Abrega Garcíi.

Americká okresní soudkyně Paula Xinisová při pátečním soudním slyšení v Greenbeltu ve státě Maryland rozhodla, že vláda musí podniknout kroky k návratu Abrega Garcíi do Spojených států do sedmého dubna. Ministerstvo spravedlnosti se proti rozhodnutí odvolá, napsala agentura Reuters s odvoláním na soudní spis.
Mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová v prohlášení Xinisové vzkázala, že by soudkyně měla kontaktovat salvadorského prezidenta Nayiba Bukeleho, „protože si nejsme vědomi toho, že by soudkyně měla pravomoc nebo autoritu nad Salvadorem“.

Věznice v Salvadoru
Během soudního slyšení se soudkyně v neobvyklé výměně zeptala vládního právníka Ereze Reuveniho, proč Spojené státy nemohou získat Abrega Garcíu zpět. Reuveni odpověděl, že tuto otázku položil americkým vládním činitelům, aniž by sám dostal uspokojivou odpověď.
Trump ve své prezidentské kampani prosazoval tvrdý přístup k nelegálnímu přistěhovalectví a od svého lednového nástupu do úřadu usiluje o zesílení deportací. Republikánský prezident se 15. března odvolal na zákon o znepřátelených cizincích z roku 1798, aby urychleně deportoval údajné členy venezuelského gangu Tren de Aragua. Prezidentská administrativa ten den do Salvadoru vyslala tři lety s deportovanými migranty.
Zákon o nepřátelských cizincích z roku 1798 Spojené státy předtím naposledy využily za druhé světové války při internaci osob japonského, německého či italského původu. Jednalo se o lidi ze zemí, s nimiž tehdy USA válčily. Předtím zákon úřady použily dvakrát.