Článek
Ústřední velitelství USA útok potvrdilo na síti X. „Americké jednotky podnikly akci za účelem eliminace zdroje ropy pro Íránem podporované húsíjské teroristy a odebrání jejich nelegálního příjmu, který financoval húsíjské snahy terorizovat region posledních deset let,“ uvedlo velitelství. „Tento útok neměl za cíl zranit jemenské obyvatele, kteří se právem snaží vymanit z húsíjského podmanění a chtějí žít v míru.“
Podle místních médií se oběťmi amerického útoku stali především dělníci a pracovníci přístavu, ale i záchranáři a zdravotníci.
Destruction of Houthi Controlled Ras Isa Fuel Port
— U.S. Central Command (@CENTCOM) April 17, 2025
The Houthis have continued to benefit economically and militarily from countries and companies that provide material support to a designated foreign terrorist organization. The Iran-backed Houthis use fuel to sustain their… pic.twitter.com/SRiELV4juk
Húsíové americký útok podle agentury AP odsoudili. „Tato totálně neoprávněná agrese představuje zjevné narušení jemenské suverenity a nezávislosti a přímé cílení na všechny obyvatele Jemenu,“ uvedli povstalci ve vyjádření pro agenturu SABA, kterou ovládají. Američané podle nich zacílili na důležité civilní zařízení, které sloužilo Jemencům po desítky let.
USA: Čína podporuje teroristické útoky
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Tammy Bruceová mezitím také na tiskové konferenci obvinila čínskou firmu Chang Guang Satellite Technology Co. Ltd. z toho, že „přímo podporuje Íránem podporované húsíjské teroristické útoky na americké zájmy“.
„Čína se neustále snaží… stavět do role globálního mírotvůrce…, nicméně je zřejmé, že Peking a čínské společnosti poskytují klíčovou ekonomickou a technologickou podporu Rusku, Severní Koreji, Íránu a jejich zmocněncům,“ prohlásila mluvčí.
Čínská firma podle USA Húsíjům dodala satelitní snímky amerických válečných lodí a mezinárodních plavidel v Rudém moři.