Článek
Podle velícího důstojníka 1. divize námořní pěchoty generála Richrada Natonskeho byla armáda USA požádána o pomoc při "nalezení, izolování a poražení" iráckých vzbouřenců v oblasti. Agentura AP přirovnává tuto ofenzivu k velké týdenní operaci, při níž byli před třemi měsíci povstalci vytlačeni z města Fallúdža.
Představitel irácké vlády televizi CNN sdělil, že vzbouřenci v Ramadí představují pro vládu vážný problém, ale na právě zahájené vojenské operaci není nic mimořádného. Okolí města bylo hermeticky uzavřeno a na zřízených kontrolních stanovištích američtí vojáci kontrolují automobily.
Sunnité litují bojkotu voleb
Podle agentury AP se v neděli sešlo v nejmenovaném bagdádském hotelu asi 70 vysokých kmenových představitelů iráckých sunnitů ze šesti převážně sunnitských provincií, aby se poradili o dalším postupu v situaci, kdy šíité po vítězných volbách připravují novou vládu.
"Udělali jsme velkou chybu, když jsme se nezúčastnili hlasování," cituje AP jednoho ze sunnitských šajchů. Sunnité prý nyní litují bojkotu voleb a vyjadřují zájem na účasti ve vládě a přípravě nové ústavy. Sunnité podle AP nyní uvádějí, že odmítnutí účasti ve volbách ještě neznamená odmítnutí podílu na politickém procesu v zemi.