Článek
"Vybrali nás v řádné soutěži. USAID si od nás slibuje, že umožníme obnovu ekonomiky, infrastruktury a pomůžeme tím především řadovým Iráčanům," řekl k zakázce prezident Bechtel National Tom Hash. Společnost v Iráku operuje už téměř 60 let. Někteří její zaměstnanci tu pracovali rovněž po ukončení první války v Perském zálivu. Zhruba stovka jich byla proto evakuována i s rodinami před začátkem druhého konfliktu, tj. do poloviny března letošního roku.
Bechtel například v minulosti v zemi postavil petrochemický komplex ležící asi 90 kilometrů do Bagdádu. V letech 1983 až do počátku 90. let zbudoval také mimo jiné vodní přehradu v severním Iráku.
USAID zatím se společností podepsala kontrakt na 34,6 milionů dolarů (asi 1,04 mld. Kč). Další zakázky budou následovat v příštích 18 měsících. Firma má dále v jejich rámci opravit školy, nemocnice či zavlažovací kanály.
Šance pro Česko
Obnovy Iráku se má zúčastnit i Česká republika, která byla společně se Španělskem, Polskem, Austrálií a Velkou Británií Washingtonem pozvána k rekonstrukci válkou zničeného Iráku. "Půjde o menší zakázky, většinou z pozice dodavatelů jednotlivých surovin, materiálů. Převážná část obnovy země bude v rukou USA," uvedl k možným aktivitám českých firem v Iráku ministr zahraničí Cyril Svoboda včera cestou z Atén.
Sanfranciská firma Bechtel je známá svými úzkými kontakty na vysoké politické špičky na celém světě. Otevřené dveře má prý zejména do Bílého domu. V rámci plánů má například obnovit kanalizaci v městě Umm Kasr, které je klíčovým bodem v dodávkách potravin a vody do válkou nejvíce poničených oblastí.