Článek
„Zhubnout na normální hmotnost je z novoročních předsevzetí nejméně úspěšné,“ upozorňuje dietoložka Susan Thompsonová. Pravděpodobnost, že obézní muži shodí tuk na žádoucí váhu, je 1:210, u žen 1:124, shrnul po devítiletém sledování Americký časopis veřejného zdraví.
Situace je podle říjnové zprávy Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) burcující.
Jak je to možné, napadne asi každého, komu imponuje americká kultura fitness, jejíž boom začal už v 60. letech. Jejích opěrných sloupů už je slušný výčet: kondiční běh, legendární aerobik, jóga či pozdější rozkvět posiloven, jichž působí v USA desítky tisíc s 57,2 miliónu členů. Nemluvě o fascinaci „hubnoucími“ zaručenými recepty a přírodními přípravky. Všechno je to ale málo, ukazuje se.
Hamburgery vynášejí stále víc
Jako první vysvětlení poslouží srovnání ročních zisků fitness průmyslu a odvětví rychlého občerstvení, synonyma nezdravého stravování.
Řetězce s hamburgery, hranolky, kolami a šlehačkami mají v Americe roční zisk bezmála osmkrát vyšší než i tak obří byznys se zdravím, vyplývá z čísel statistického serveru Statista.com. Za dva roky se má zisk přehoupnout přes 223 mld. dolarů (čtyři bilióny Kč).
„Stále je přístupné obrovské množství vysoce zpracovaných potravin, a to kdekoli a téměř kdykoli,“ připomíná Frank Hu z Harvardské školy veřejného zdraví. „Přesto že se nyní lidé věnují víc rekreační aktivitě, celkově jejich fyzická aktivita v práci a doma poklesla,“ vysvětlil.
Životní styl s dominujícím sedavým zaměstnáním, volný čas trávený často hlavně u počítačů, a navíc ještě nedostatek kvalitního spánku dílo dokonávají. Američané v tom nejsou sami. Civilizační zlozvyky a nesprávná výživa jsou znát i v jiných vyspělých zemích, a podle Světové zdravotnické organizace (WHO) dokonce v rozvojovém světě.
Ani Češi nezaostávají
Ještě před deseti lety se psalo, že Češi jsou druzí nejtělnatější v EU. Podle Státního zdravotního ústavu v ČR obezita postihuje asi čtvrtinu žen a přes pětinu mužů. A nadváhou trpí více než polovina obyvatel středního věku. Tlustá je téměř třetina dětí, které se zoufale málo hýbou, a jiným mnozí rodiče umožňují žit – řečeno v nadsázce – podle hesla Nejlepší sport je přece kola a dort. Předloňské údaje Eurostatu umísťují před Čechy jen Malťany, Lotyše, Maďary, Estonce a Brity.
Celosvětově jsou nad žádoucím váhovým limitem skoro dvě pětiny dospělých starších 18 let, varuje WHO. Podle jejího odhadu žilo k loňskému červnu na planetě 7,6 miliardy lidí.
Dodává, že většina populace je přitom v zemích, v nichž jsou nadváha a obezita častější příčinou úmrtí než podvýživa.
Skoro tři čtvrtiny přes limit |
Nadváhou nebo už přímo obezitou trpí 71 procent Američanů |
Za normální váhu se považuje index tělesné hmotnosti do 25 (podíl váhy v kg a druhé mocniny výšky člověka v metrech) |
Tloušťka zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, cukrovky, srdečních onemocnění a dalších chorob |
Na jejich léčbu se ročně v USA vydá na 190 miliard dolarů (čtyři bilióny Kč) |
Zdroj: televize NBC |