Článek
Brigádní generál Vincent Brooks, sedící v katarském centrálním velitelství operace uvedl, že útok na tržiště v Bagdádu mohla být irácká sabotáž, nebo tam dopadla zbloudilá irácká protiletadlová střela. Ty nejsou nadále naváděné radarem, protože radary by se okamžitě staly cílem útoků spojenců.
Dříve spojenci tvrdili, že americká raketa s plochou dráhou letu dopadla mimo cílovou oblast doprostřed čtyřproudové silnice obklopené obchůdky, protože její naváděcí zařízení bylo poškozeno protiletadlovou palbou.
Počet civilních obětí narůstá
Od začátku války v Iráku přišlo o život 350 iráckých civilistů a 3 650 dalších bylo zraněno. Uvedl to irácký ministr zdravotnictví Umíd Mizát Mubarak, přičemž 251 lidí zahynulo při středečním bombardování, z toho 36 obětí zavinily útoky na Bagdád: "Většina z mučedníků a obětí jsou děti, ženy a staří lidé, kteří se nedokáží sami dostatečně ochránit."
"V Nadžáfu zničili zdravotnické středisko, bombardovali sanitku a zabili řidiče," prohlásil.
Ministr se ale obává, že se na jihu Iráku začnou ze znečištěné vody šířit choroby. V Basře, která má 1,2 miliónu obyvatel, od pátku nefunguje hlavní čistička vody a ostatní čističky pokrývají jen asi třetinu potřeb města.
Příjezd lodi s humanitární pomocí Sir Galahad se stále odkládá. Kvůli mině připluje do přístavu Umm Kasr až dnes, byť měla přirazit už v úterý. Veze 500 tun humanitární pomoci včetně léků, potravin a balené vody.
Od začátku války hlásí Američané 26 obětí a Britové 22.
Bagdád stále bombardován
Spojenecké jednotky obnovily dnes nad ránem po krátké přestávce nálety na Bagdád. Jak hlásí zpravodaj agentury AFP, silné exploze byly slyšet především z jižního předměstí iráckého hlavního města. Bagdád byl v noci na dnešek terčem nejméně čtyř vln náletů, při nichž iráckou metropolí otřáslo nejméně 30 mohutných detonací. Po poledni útoky ze vzduchu pokračovaly.