Článek
"Nejspíš nevyužijeme okna pro vypuštění raketoplánu Atlantis 22. září... Nenašli jsme zatím nic, co by vysvětlovalo původ problému (pozn. Discovery). Musíme dále hledat. Velmi pravděpodobně budeme poté muset upravit nádrž," řekl Bill Gerstenmaier, vedoucí technické analýzy Discovery.
Nevyloučil navíc, že by Atlantis mohl z bezpečnostních důvodů letět do kosmu až příští rok. Oborníci nyní procházejí fotografie, natočený materiál i trup Discovery.
Při startu raketoplánu se od vnější nádrže utrhly kusy izolace. Naštěstí ji neponičily. Největší z nich vážil 450 gramů. Právě tato závada se přitom stala osudnou raketoplánu Columbie. Při návratu v únoru 2003v něm zahynula sedmičlenná posádka. Američané do odstranění problému posléze investovali miliardu dolarů (asi 24 mld. Kč).
Jistá skepse
Oproti vedení NASA, které označilo misi Discovery za "naprostý úspěch", Gerstenmaier připustil, že "to není výkon, který by nás uspokojoval". "Upřímně řečeno, i při dalších startech budeme muset počítat se ztrátou malého kousku izolace," řekl představitel NASA. Dodal, že příští mise budou ještě považovány za "zkušební lety".
Dobyvatelé orbitu
1. DÍL: Columbia - byla první
2. DÍL: Enterprise - zhmotnění legendy
3. DÍL: Challenger - tragédie po startu
4. DÍL: Discovery - loď objevitelů
5. DÍL: Atlantis - vynesl Galilea
Lety raketoplánů jsou důležité pro další chod Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Discovery, který absolvoval během dvou týdnů 219 obletů Země, dopravil na ISS dlouho očekávané zásoby a vybavení.