Článek
Ammašová je od neděle v amerických rukou, sdělilo podle britské televize Sky News ministerstvo obrany USA.
Specialistka figurovala na 53. místě amerického seznamu nejhledanějších Iráčanů. Na kartách s portréty hledaných, které spojeneckým vojákům rozdalo americké ministerstvo obrany, byla srdcová pětka.
Jediná mezi Saddámovými muži
Svými znalostmi by mohla přispět k odhalení pravdy o iráckých zbraních hromadného ničení. Ammašová (49) je zodpovědná za obnovu iráckého programu biologických zbraní po válce v Perském zálivu v roce 1991. Za účast v programu zakázaných zbraní si vysloužila přezdívku "paní Antrax". Byla vlivnou členkou vládní strany Baas, vedoucí Mládežnické a obchodní kanceláře strany.
Na jedné z několika videonahrávek zveřejněných v rámci irácké propagandy během letošní války v Iráku byla jedinou ženou mezi šesti muži sedícími kolem stolu, uvedla britská Sky News.
Studovala v USA
Ammašová absolvovala Bagdádskou univerzitu a Texas Women's University v texaském Dentonu v USA. Doktorát z mikrobiologie získala v roce 1983 na University of Missouri-Columbia.
Přehledné informace k Iráku:
Karetní seznam hledaných čelních představitelů svrženého iráckého režimu
Speciální příloha - interaktivní mapa, jednotky, animace - válka hodinu po hodině
SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA - Ohrožený region
Podle amerických představitelů byla žákyní Nássira al-Hindáwího, jehož inspektoři OSN označují za otce iráckého programu biologických zbraní. Al-Hindáwí a Ammašová patří mezi nejvýznamnější irácké zbrojní specialisty. Dalšími jsou vedoucí výzkumu chemických zbraní Amir al-Sádí a dr. Rihab Tahá přezdívaná "doktorka Bacilka".