Článek
The Washington Times píše, že al-Kajdá při náboru nových stoupenců oslovuje především radikální muslimy v Jemenu a Saúdské Arábii. Aktivity teroristické skupiny směřující k ochromení ropných zdrojů mimo Irák by v případné válce totiž výrazně pomohly Bagdádu. Podle informací z Bílého domu chce Saddám Husajn zároveň s útoky zničit vlastní zdroje černého zlata. Ochromení dodávek strategické suroviny z několika směrů by tak průběh války značně zkomplikovalo, v případě "dobře" odvedené akce dokonce pravděpodobně znemožnilo.
USA hodlají vrty ohlídat
Spojené státy už oznámily, že zpřísní bezpečnostní opatření v oblasti těžby. Vojáci budou hlídat jak pozemní, tak vzdušný prostor, čímž chce Pentagon vyloučit možný sebevražedný nájezd automobilu, ale i případný útok z letadla.
Saúdská Arábie nyní provozuje přes tisíc ropných vrtů. Celkově ale disponuje s jednou čtvrtinou celosvětových rezerv suroviny. V Kuvajtu se pak nachází jedna desetina zásob černého zlata, z něhož nyní čerpají asi dva tisíce vrtů. V Iráku se nachází dalších asi dva tisíce vrtů, 500 na severu a 1500 na jihu.