Článek
Na videu, které má Reuters k dispozici, je vidět nejméně pět zabitých mužů bílé pleti v uniformě. Bezpečnostní konzultant uvedl, že zabití jsou ruští žoldnéři. Nejmenovaný zdroj z malijské armády řekl, že mrtvých je nejméně sedm. K útoku se přihlásila tamní odnož teroristické sítě Al-Káida, označovaná jako Skupina podporující islám a muslimy (JNIM).
Na konci července tuarežští povstalci zaútočili na konvoj malijských vojáků a žoldnéřů z ruské Wagnerovy skupiny, která podporuje malijskou vojenskou juntu vládnoucí v zemi. Při útoku bylo zabito 84 wagnerovců a 47 malijských vojáků.
Tuaregové jsou etnická skupina čítající asi čtyři miliony lidí, kteří obývají oblast saharské pouště, jež se rozkládá na území několika států, včetně severního Mali. Tuarežští separatisté zahájili boj za nezávislost proti malijské vládě v roce 2012.
Spolucestující v Rusku napadli 87letého muže, který označil wagnerovce za vrahy
Mali a okolní země se od roku 2012 potýkají s útoky radikálních islamistických skupin. Frustrace z neschopnosti státní moci účinně islamistům čelit přispěla k řadě vojenských převratů v regionu. V letech 2020 a 2021 provedla malijská armáda dva puče, bezpečnost v zemi se však nezlepšila a intenzita útoků se ještě zvýšila.
Mali se v posledních letech odvrátilo od dřívějších západních partnerů a začalo se vojensky i politicky orientovat na Rusko. Vloni v zemi skončila mírová mise Spojených národů MINUSMA, ve které sloužili vojáci z více evropských zemí. Své vojáky z bývalé kolonie úplně stáhla i Francie. V zemi naopak na pozvání junty působí jednotky ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny, v současné době nově nazývané Africa Corps.