Článek
„Naše země umírá,“ volali podle televize RAI aktivisté ze skupiny na ochranu životního prostředí Ultima Generazione (Poslední generace) a roztáhli transparent s nápisem „Nebudeme platit za fosilní paliva“.
Účastníci akce si vysloužili silnou kritiku ze strany přihlížejících lidí, kteří aktivistům hlasitě nadávali. Po chvíli zasáhla policie, jež vandaly zadržela.
Basta con queste assurde aggressioni al nostro patrimonio artistico. Oggi imbrattata la #FontanadiTrevi. Costoso e complesso il ripristino, sperando che non ci siano danni permanenti. Invito gli attivisti a misurarsi su un terreno di confronto senza mettere a rischio i monumenti.
— Roberto Gualtieri (@gualtierieurope) May 21, 2023
Vyměnit se musí 300 tisíc litrů vody
Římský starosta Roberto Gualtieri protest odsoudil jako „absurdní útok na kulturní dědictví města“. „Klimatičtí aktivisté by měli hledat takové formy dialogu, které neohrožují památky. Vyčištění fontány si vyžádá 300 tisíc litrů vody, což je její kapacita. Je to velké a drahé plýtvání,“ zdůraznil. Současně vyloučil, že by černá tekutina poškodila mramor fontány.
Aktivisté před turisty vylili do fontány v Římě černou tekutinu. Je absurdní, že vás to pohoršuje, napsali
Aktivisté z Ultima Generazione už začátkem května podobným způsobem znečistili Berniniho Fontánu čtyř řek na římském náměstí Piazza Navona a o měsíc dříve také Fontánu della Barcaccia pod Španělskými schody.
Vláda italské premiérky Giorgie Meloniové minulý měsíc schválila dekret, na jehož základě je možné finančně i trestně postihovat lidí, kteří ničí, znečišťují nebo jinak poškozují kulturní památky.
Ve městě Padova už státní zastupitelství vede proti členům hnutí trestní stíhání pro podezření ze zločinného spolčení. Skupina se od roku 2020 podílela na mnoha blokádách ulic a poškozování veřejného i soukromého majetku.