Článek
O případu informovala agentura ANSA. Happeningu přihlížely desítky turistů.
Aktivisté do kašny Fontana della Barcaccia poblíž Španělských schodů vylili tekuté rostlinné uhlí, uvedla policie.
„Je absurdní, že vás pohoršují tato gesta, zatímco my zažíváme nouzový stav sucha, který přivádí zemědělství, výrobu energie a vůbec naše vlastní živobytí do krize,“ napsali aktivisté na Twitteru.
Chi è al potere sta causando devastazioni enormemente peggiori, sotto i nostri occhi. Come possiamo accettare che si continui a dare soldi a chi è responsabile dell'inquinamento e del meteo distruttivo? #roma #barcaccia #siccità #acqua #eni #clima #ultimagenerazione #a22network pic.twitter.com/kXEn1cxUEm
— Ultima Generazione (@UltimaGenerazi1) April 1, 2023
Starosta: Tohle životnímu prostředí nepomáhá
Na místo incidentu dorazil i starosta italské metropole Roberto Gualtieri a skutek odsoudil. Podle něj „taková akce životnímu prostředí nepomáhá“, citoval ho web stanice Deutsche Welle.
Barokní Fontana della Barcaccia, dílo italského sochaře Pietra Berniniho ze začátku 17. století, se doslova jmenuje „lodní fontána“. Název odkazuje na událost, kdy na náměstí v centru města během povodní připlula loď.
Aby kámen, ze kterého je umělecké dílo vyrobeno, neabsorboval dané barvivo, nechaly úřady vodu z kašny vypustit.
Aktivisté ze stejného uskupení šli v Itálii nedávno před soud za vylití barvy na dveře sídla italského Senátu. Mají také na svědomí vylití barvy u vchodu do operního domu La Scala nebo přilepení se k Botticelliho obrazu. Svými činy se snaží upozornit na témata spojená s ochranou klimatu.