Článek
"Než zemřel, vybral ajatolláh Hakím toto místo k postavení mešity, kterou chtěl nazvat po vzoru titulu kalifů 'vládce věřících'. Teď ho tu pohřbíváme a vybudujeme mešitu, která mu bude zasvěcena," řekl Ahmad Chafadží, mluvčí Nejvyššího shromáždění islámské revoluce v Iráku (SCIRI), druhdy opoziční organizace, kterou Hakím řídil.
Hakímovu rakev doprovázely tisíce Iráčanů
Ostatky zavražděného Hakíma z města Kúfa do Nadžafu dnes ráno doprovodil mohutný dav věřících, kteří se podle šíitské tradice bili v prsa a do hlavy a nesli červené a zelené praporce, jež v islámu představují symboly mučednictví. Smutečních ceremonií se zúčastnilo půl miliónu lidí.
V okolí asi patnáctikilometrové cesty, která obě města spojuje, byl rozmístěn velký počet iráckých policistů. V Kúfě byly totiž v posledních dnech objeveny dva podezřelé automobily podobající se těm použitým při pátečním výbuchu v Nadžafu, při kterém kromě ajatolláha zahynula další asi stovka věřících.
Mezi hlídkujícími policisty byli i ozbrojení příslušníci náboženských skupin, například členové ozbrojené větve Nejvyššího shromáždění islámské revoluce v Iráku (SCIRI), mocné organizace, kterou Hakím řídil.
Poslední cesta ajatolláha
Podle šíitské tradice byla rakev s Hakímovými ostatky z místa atentátu převezena do Bagdádu, kde proběhly symbolické pohřební obřady. V neděli procesí vyrazilo z metropole na cestu po jihoiráckých šíitských městech Hillá, Karbala a Kúfa. K šíitskému vyznání se hlásí asi 60 procent z 25 miliónů Iráčanů.
Do Nadžafu míří agenti FBI
Většina účastníků ajatolláhova pohřbu je přesvědčena, že páteční útok na nadžafskou mešitu, při němž byl Hakím zabit, je dílem loajalistů svrženého vůdce Saddáma Husajna. S vyšetřováním atentátu jedou do Iráku pomoci specialisté americké FBI.
V pondělí Američany ustavená vládní rada v Bagdádu představila 25členný kabinet, který zemi povede do řádných voleb v příštím roce. Vláda, jíž namísto premiéra předsedá civilní správce Iráku Paul Bremer, má 13 šíitských ministrů. V kabinetu jsou zastoupeny různé sektářské komunity žijící v Iráku, nicméně mezi ministry je pouze jediná žena.