Článek
Jemenští vězni Muhammad al-Assad, Saláh Ali a Muhammad Bašmiláh, které AI vyslechla, byli po zadržení v roce 2003 převezeni letadlem na utajená místa střežená občany USA. Netušili, v jaké zemi se nacházejí, protože při přeletu měli zavázané oči. Ve věznici byli drženi v samovazbě, směli hovořit pouze s vyšetřovateli. Letos v květnu byli převezeni do vazební věznice na území Jemenu a podle místních úřadů zůstávají uvězněni na základě instrukcí USA. Proti žádnému z nich nebylo vzneseno obvinění.
Tři muži uvízli v síti věznic, která neslouží pouze k zadržování osob podezřelých z terorismu, ale také ke sběru informací mimo jakékoli právní mantinely nebo dohled justice.
"Obáváme se, že příběh jemenských vězňů ukazuje jen malou část pravdy o amerických věznicích ve světě," uvedl ředitel americké pobočky AI William F. Schulz a dodal: "Je nepřijatelné, že Bushova vláda, která se prohlašuje za obránce demokratických hodnot ve světě, zadržuje vězně na utajených lokalitách, aniž by je obvinila a postavila před řádný soud. Vězni nemohou kontaktovat právníka ani své nejbližší; jsou drženi v absolutní izolaci od okolního světa. Takový postup je hrubým porušením amerických závazků vyplývajících z mezinárodního práva.
AO požaduje, aby místo věznic bylo zveřejěno.V neevidovaných věznicích mohou lidé snadno zmizet a být mučeni.