Článek
Podle AI je ve vězení takto drženo na 200 lidí více než dva roky a 4000 více než rok. Uvádí případ 43letého Kamála Muhameda, kterého Američané vězní dva roky, aniž by byl obviněn. "Jeho bratr podal zprávu, že trpí nedostatkem jídla a ztratil ve vězení 20 kilogramů," uvádí Amnesty International. Další vězněný sice byl po několika měsících propuštěn, ovšem "nebylo mu nic vysvětleno, nikdo se mu neomluvil a nedostal ani odškodné".
Vzrůstá i brutalita vůči zadržovaným ze strany iráckých bezpečnostních sil. Propuštění si stěžují, že byli biti kabely, mučeni elektrickým proudem nebo nuceni stát v zaplaveném suterénu, přičemž do vody byl pouštěn elektrický proud.
Organizace proto požaduje, aby zahraniční síly i iráčtí představitelé podnikli rychle adekvátní kroky, které by ukončily porušování lidských práv zemi. "Jsou mrazivá znamení, že se nepoučili z lekce z Abú Grajb," uvedla ředitelka britské odbočky AI Kate Allenová v narážce na skandál okolo věznice u Bagdádu, kde Američané mučili irácké vězně a fotili si je. Několik jich bylo odsouzeno.
Americké a britské jednotky to popírají a tvrdí, že jednají v souladu s mezinárodně uznávanými konvencemi.
Kritika Guantánama
Kritizován je nadále i tábor pro islamistické bojovníky na americké vojenské základně Guantánamo.
Arcibiskup z Canterbury Rowan Williams jej v neděli označil za "nebezpečný precedent pro mezinárodní právo". Nejvyšší církevní činitel anglikánů tvrdí, že guantánamská věznice je "mimořádnou anomálií ze zákonnosti".