Článek
„Nemáme nic, tak jak bychom se o ně mohli postarat. Trápím se, že jsem je musela rozdělit,” řekla čtyřicetiletá Bibi.
S manželem Mohammedem po narození dvojčat vychovávali osm dětí a peněz na jejich zaopatření nebylo dostatek.
Jedno z nemluvňat se tak rozhodli předat bezdětnému páru výměnou za peníze v hodnotě zhruba 104 amerických dolarů (2 300 korun). To mělo rodině zajistit dostatek jídla na dalších šest měsíců.
FEATURED: @Independent "Save the Children warned growing numbers of families are struggling to find enough food to survive as #Afghanistan’s acute hunger crisis spirals out of control since the Taliban seized control of the country in mid-August." https://t.co/tnjH6Y5CDb
— Save the Children Global Media (@Save_GlobalNews) December 10, 2021
Původně žena za dítě nic nepožadovala, chtěla ho jen zachránit, aby nezemřelo hlady. „Nemohli jsme si dovolit koupit mléko, jídlo ani léky. S těmi penězi jsem mohla nakoupit jídlo na půl roku,” vysvětlovala Bibi své rozhodnutí.
Žena není majetek, uvedl ve vyhlášce Tálibán
Na příběh upozornila humanitární organizace Save the Children (Zachraňme děti), která varovala, že miliony lidí se ocitly na „pokraji hladomoru” kvůli dlouhotrvajícímu suchu, které zničilo úrodu.
Právě to je případ i Bibi a Mohammeda, kteří svou farmu kvůli suchu opustili před sedmi měsíci.
Pod hranicí chudoby bude 97 procent země
Podle deníku Independent najde Mohammed vždycky práci tak na dva dny v týdnu s tím, že denní výdělek (jeden americký dolar) zdaleka nestačí na denní potřeby celé rodiny. Nejstarší syn, kterému je teprve dvanáct, tak začal pracovat také.
Stovka britských spolupracovníků v Afghánistánu se musí skrývat, neevakuovali je
„Potřebujeme pomoc, jsme hladoví a chudí. V Afghánistánu nejsou žádné pracovní příležitosti. Máme děti. Nejvíce ze všeho potřebujeme mouku a olej, ani jedno nemáme,” podotýká Mohamed.
Situace v zemi se s nástupem radikálního islamistického hnutí Tálibán zhoršila. Podle odhadů se do poloviny příštího roku propadne více než 97 procent Afghánců pod hranici chudoby (1,9 dolaru na den).
V Afghánistánu přituhuje. Tálibán zakázal seriály, kde hrají ženy hlavní roli
Humanitární pracovníci varují, že Afghánistán „čelí nejhorší potravinové krizi v historii” a čím dál více lidí je nuceno přijímat „zoufalá rozhodnutí, která jim převrátí život”.