Článek
Situace ve světě se rychle mění, Evropa pracuje na vlastní bezpečnostní architektuře nezávislé na USA. Podle názoru Rüdigera Lucassena, odborníka AfD na obranu a bezpečnost, k tomu patří i německé jaderné zbrojení. Stejně jako návrat povinné vojenské služby bez ohledu na pohlaví.
„Německo potřebuje vlastní jaderné zbraně a povinnou vojenskou službu, a to i pro ženy. K tomu je třeba co nejrychleji změnit základní zákon,“ řekl bývalý plukovník bundeswehru podle webu SpiegelOnline.
„Neříkám, že Vladimir Putin chce zaútočit na Německo,“ zdůraznil Lucassen, dříve mluvčí pro obrannou politiku parlamentní skupiny AfD ve Spolkovém sněmu.
„Ale je to jedna z možností. Proto platí, že pokud chybí jaderný deštník USA, musí Evropa jednat sama. Německo se musí samo stát jaderným odstrašujícím prostředkem v rámci evropské strategické autonomie a systému kolektivní bezpečnosti s vlastní vojenskou a velitelskou strukturou,“ dodal.
Připomněl, že francouzský prezident Emmanuel Macron chce v reakci na sbližování USA s Ruskem jednat o evropském jaderném obranném štítu.
Merz je pro evropské řešení
Protože USA fakticky ukončily západní obranné spojenectví, budoucí kancléř Friedrich Merz z křesťanské demokracie (CDU) věří v evropský systém jaderného odstrašení a podporuje jednání s Francií a Velkou Británií.
Dosluhující kancléř Olaf Scholz ze sociální demokracie (SPD) vyjádřil své výhrady k myšlence použití francouzských jaderných zbraní k ochraně jiných evropských zemí.
V odpovědi na otázku novinářů na summitu EU v Bruselu poukázal na stávající systém jaderného odstrašování NATO, který je založen na jaderných zbraních USA a jehož se Německo účastní. „A já si myslím, že by se od toho nemělo upouštět. To je společný názor všech středových stran v Německu,“ dodal.