Hlavní obsah

Zaměstnanci amerického ministerstva spravedlnosti a FBI shání právníky. Bojí se Trumpovy msty

Představitelé amerického ministerstva spravedlnosti a FBI se s právníky připravují na návrat Donalda Trumpa do Bílého domu. Obávají se, že se jim jediný odsouzený prezident v dějinách země bude chtít mstít. Sám Trump jim odplatu slibuje veřejně a pravidelně.

Foto: Reuters

Donald Trump na akci UFC

Článek

Obavy z Trumpovy odplaty ještě zesílily, když si jako svého nominanta na generálního prokurátora vybral krajně pravicového bývalého kongresmana za Floridu Matta Gaetze. Toho samotného FBI dva roky vyšetřovala na základě obvinění z obchodování se sexem v souvislosti s pohlavním stykem s nezletilou. Trumpa si měl prý definitivně získat slibem „půjdu tam a začnu řezat hlavy“, rekapituluje deník The Guardian.

Po oznámení jeho nominace Gaetz na sociálních sítích přislíbil soudní řízení proti „vládě, z níž se stala zbraň“. „Pokud to znamená zrušení všech třípísmenových agentur, od FBI po ATF (Úřad pro alkohol, tabák, zbraně a výbušniny), tak jsem připraven začít!“ dodal.

Kvůli výhrůžkám ze strany Trumpa a Gaetze teď současní i bývalí představitelé sektoru spravedlnosti kontaktují své advokáty, ačkoliv jsou si jistí, že žádný zločin nespáchali, informují americká média. Údajně je také vyděsilo, že Trump ve volbách porazil viceprezidentku Kamalu Harrisovou, protože to znamená, že spousta Američanů jeho tvrzením o zkorumpované vládě stojící proti němu věří.

Trump nám s Evropou a Británií může nabídnout i Aljašku a Kalifornii, vysmíval se ruský propagandista

Evropa

„Všechno, co jsme dělali, bylo podle pravidel, ale tohle je jiný svět,“ řekl bývalý přední představitel FBI, který po Gaetzově nominaci také kontaktoval advokáta s žádostí o právní poradenství.

Jack Smith

Ministerstvo spravedlnosti Trumpa obvinilo z pokusu o protizákonné zvrácení výsledku prezidentských voleb v roce 2020, o kterých nepravdivě tvrdil, že prohrál podvodem. Dále je také zodpovědné za obvinění v souvislosti s jeho neoprávněným držením tajných dokumentů z doby prvního funkčního období v Trumpově sídle Mar-a-Lago na Floridě.

Za vznesení obvinění v obou případech je zodpovědný zvláštní prokurátor Jack Smith, jmenovaný současným generálním prokurátorem Merrickem Garlandem. Trump během své předvolební kampaně na Smitha opakovaně verbálně útočil a požadoval, aby ho vyhodili z USA.

Jako další možný cíl odplaty Trump zmiňuje dalšího zvláštního prokurátora, Roberta Muellera, který vyšetřoval obvinění, že Trump při prezidentských volbách v roce 2016 spolupracoval s Ruskem.

Konec nezávislosti spravedlnosti

Americké ministerstvo spravedlnosti bylo od kauzy Watergate ze začátku sedmdesátých let vnímáno jako politicky nezávislé. Podle profesora etiky právnické fakulty Newyorské univerzity Stephena Gillerse se to nyní Trump snaží změnit a převzít nad ministerstvem plnou kontrolu.

„Trump se snaží neutralizovat zdroje moci, které by ho mohly omezovat. To zahrnuje i právní a soudní instituce. Pokud rozhodnutí ministerstva prospěje jemu a jeho kumpánům nebo když bude moc ministerstva použita na odplatu jeho nepřátelům, tak nebude tolerovat žádný zásah,“ vyjádřil se k vývoji situace Gillers.

Důkazem Trumpových úmyslů má pak být právě Gaetzova nominace na post generálního prokurátora. „Potřebuje být schopný ministerstvo kontrolovat, a to může udělat prostřednictvím loajálního generálního prokurátora. Gaetz si uvědomuje, že Trumpovi dluží vše a že ho může Trump chránit svou prezidentskou milostí. Trump si je jistý, že Gaetz udělá, co se mu řekne,“ řekl pod podmínkou anonymity člověk, který na ministerstvu působil během Trumpova prvního funkčního období.

Radši na lodi než v USA. Speciální čtyřletá plavba nabízí Američanům únik z Trumpovy reality

Cestování

Výběr článků

Načítám