Hlavní obsah

Ve stínu Mar-a-Lago. Trump má s městem Palm Beach komplikované vztahy

Palm Beach

Za zdí obehnanou živým plotem se nad tenisovými kurty tyčí hlídková věž s nápisem Tajná služba Spojených států, okolo vedoucí silnice rozpálená žhavým floridským sluncem neposkytuje prostor pro chodce ani zaparkování auta. Ne že by se do blízkosti rezidence Donalda Trumpa v Palm Beach vůbec nedalo dostat, ale všechno v okolí Mar-a-Lago dává celkem jasně najevo, že o nezvané hosty tady nikdo nestojí.

Trumpův resort v Mar-a-LagoVideo: Reuters

Článek

(od našeho zvláštního zpravodaje)

„Trump v podstatě nikam nechodí, není moc vidět. Všichni naopak přicházejí za ním do jeho paláce. Takže pokud nepatříte k okruhu lidí, kteří chodí na jeho večírky, těžko ho zahlédnete. Roční členský příspěvek v klubu Mar-a-Lago činil 100 tisíc dolarů, ale potom, co byl zvolen prezidentem, to zvedli na dvojnásobek,“ líčí Alan Felzenberg, někdejší činitel republikánských administrativ a expert na prezidentskou historii, který žije částečně v Palm Beach a částečně ve Filadelfii, kde přednáší na Pensylvánské univerzitě.

V dobách, kdy měl v Palm Beach letní rezidenci prezident John Fitzgerald Kennedy, to bývalo úplně jiné, tvrdí pamětníci. Do podniku Green’s Pharmacy, kde se dodnes mísí hosté ze všech sociálních vrstev, si prý tehdejší šéf Bílého domu často sám chodil pro žvýkačky, když skončila katolická mše v protilehlém kostele.

Foto: Martin Dohnal, Novinky

Mar-a-Lago, floridská rezidence Donalda Trumpa

Majitele donutil snížit cenu

Trump má se svým domovským městem Palm Beach komplikovanou historii už od roku 1985, kdy opulentní rezidenci Mar-a-Lago koupil. Trump se později chlubil, že majitele donutil snížit prodejní cenu, když hrozil, že na přilehlém pozemku vybuduje stavby, které zablokují výhled.

Po Trumpově verdiktu už většině republikánů nevadí odsouzený prezident

Volby USA

„Šíleli z toho. Nemohli ten velký dům prodat, protože mi patřila pláž, a cena šla pořád níž a níž,“ řekl o mnoho let později listu The Washington Post. Se samotným městem Palm Beach pak vedl Trump několik právních bitev – třeba kvůli obří americké vlajce porušující místní předpisy nebo kvůli přelétávajícím letadlům, na něž si Trump stěžoval.

Ostatně už když se nastěhoval, budil u starší, tradiční elity Palm Beach excentrický Trump nevoli prostě už jen tím, že pořádal hlasité celonoční večírky a odmítal se podřídit tamním konzervativním pravidlům, podotkl před časem web Politico.

Jedním z porušení pravidel bylo přitom i to, že Trump – jehož odpůrci často označují za rasistu – otevřel počátkem 90. let klub Mar-a-Lago každému, kdo mohl zaplatit členský příspěvek. Do té doby byly tamní kluby v podstatě rasistické, když odmítaly přijímat židovské i černošské členy, podotýká web.

Trump kvůli rozhodnutí o vině přijde o možnost nosit zbraň

Amerika
Foto: Martin Dohnal, Novinky

Mar-a-Lago, floridská rezidence Donalda Trumpa

Sousedé ho dvakrát nemusí

Že část milionářských sousedů Trumpa dvakrát nemusí ani dnes, se jasně ukázalo v roce 2020, kdy se někteří z nich právní cestou snažili zabránit tomu, aby tehdejší prezident užíval Mar-a-Lago jako svou trvalou rezidenci, s poukazem na to, že to někdejší dohoda s městem z počátku 90. let zakazuje.

Další vlnu nevole vyvolal Trump poté, co jeho radikální příznivci 6. ledna 2021 vtrhli do Kapitolu. Tehdy obyvatelé dvouvěžového obytného komplexu Trump Plaza ve West Palm Beach rozhodli, že jeho jméno z názvu místa odstraní.

„Trumpovi tady v Palm Beach navíc vyběhli se spoustou lidí. Moje známá zajišťovala pro jeho manželku Melanii catering, účet za 12 tisíc dolarů nejdřív prostě hodili do koše,“ tvrdí Felzenbergův známý Eric. Trumpovi podle něj často dodavatelům nakonec nabídnou, že zaplatí třeba třetinu požadované částky, pokud se s nimi nechtějí dlouze soudit. Většina lidí prý nakonec radši vezme peníze.

Za mé nespravedlivé odsouzení mohou špatní lidé, prohlásil Trump

Amerika
Foto: Martin Dohnal, Novinky

Mar-a-Lago, floridská rezidence Donalda Trumpa

Město není republikánskou baštou

Zatímco celkově má Trump na Floridě v listopadu volební vítězství zřejmě jisté, v Palm Beach to úplně neplatí. Už proto, že město není – alespoň zatím – republikánskou baštou. Jde o jeden z mála z 67 floridských okresů, kde v minulých prezidentských volbách zvítězil Biden.

„Je tu velká židovská populace, která se historicky kloní spíš k demokratům. Je tu i množství černošských a hispánských voličů. A také hodně lidí, kteří se sem přestěhovali z New Yorku či New Jersey a kteří si svou náklonnost k demokratům přinesli s sebou,“ vysvětluje politolog James Todd z Palm Beach Atlantic University s tím, že i tady ale republikáni náskok demokratů stahují.

Foto: Martin Dohnal, Novinky

Bezpečnostní opatření v okolí Mar-a-Lago

Stejně jako na celé Floridě tu tvoří výraznou sílu podporující republikány rodiny konzervativních kubánských imigrantů, kteří prchli před komunistickým režimem.

„Trump je možná trochu loco, blázen, ale pro ekonomiku je moc dobrý. Za něj bylo líp. Bidena opravdu nemám rád,“ potvrzuje lámanou angličtinou řidič kamionu Alejandro, který do USA přišel už před více než 30 lety z kubánského Matanzas. On sám žije ve West Palm Beach, větším pevninském městě, které s exkluzivnějším ostrovním Palm Beach spojuje několik mostů.

Moje vězení by pro veřejnost bylo těžké přijmout, řekl Trump

Zahraniční

Fenomén trumpovské turistiky

Todd si také myslí, že celkově město na Trumpově přítomnosti spíš vydělává.

„Byly tu samozřejmě nějaké spory okolo toho, kolik by město mělo vynakládat na zajištění jeho bezpečnosti, nebo okolo dopravních omezení. Ale lidi to rozhodně neodradilo od toho, aby se sem stěhovali. Za osm let, co tu bydlím, je tu vidět velký populační růst. A myslím, že tu máme částečně i fenomén trumpovské turistiky, navíc se tu koná více republikánských akcí. Takže celkově bych řekl, že je to ekonomicky plus,“ tvrdí Todd. Dodal, že Trumpovy firmy jsou ve městě navíc významnými zaměstnavateli.

„Hodně našich studentů pracovalo pro jeho organizaci, pro jeho kampaň nebo v Mar-a-Lago. Myslím, že i naše univerzita těží z určité blízkosti Trumpovy rodiny,“ připouští také vyučující z Palm Beach Atlantic University, která před časem Melanii Trumpové udělila cenu za její charitativní aktivity.

Mar-a-Lago: Od nejdražší rezidence po razii agentů FBI

Areál rezidence Mar-a-Lago na jihu Palm Beach se rozkládá na ploše 5810 metrů čtverečních. Má mimo jiné 58 ložnic, 33 koupelen, pět tenisových kurtů nebo zlatý taneční sál o rozloze 1858 metrů čtverečních.

Rezidenci Mar-a-Lago si nechala na konci 20. let minulého století nechat postavit dědička potravinářského impéria Marjorie Merriweatherová Postová, spolu se svým tehdejším manželem, finančníkem Edwardem F. Huttonem. V době dokončení v roce 1927 bylo Mar-a-Lago údajně nejdražší nepanovnickou rezidencí na světě.

Zatímco exteriéry navrhl americký architekt Marion Sims Wyeth, interiér vytvořil vídeňský rodák Joseph Urban, který má jednu menší realizaci i v Mariánských Lázních. Navrhl tam rodinnou hrobku Halbmayrových.

Majitelka Mar-a-Lago chtěla z areálu ještě před svou smrtí v roce 1973 udělat zimní sídlo amerických prezidentů, tehdy na to však ještě nedošlo, ačkoliv John Fitzgerald Kennedy měl sídlo nedaleko odtamtud.

V roce 1985 rezidenci koupil Donald Trump. V roce 1994 učinil Trump z Mar-a-Lago oficiálně klub a resort, kde však zároveň sám pobývá, což mu umožnilo odečítat jako náklad z daní i položky určené pro jeho vlastní bydlení.

Od roku 2019 už jako prezident USA učinil z Mar-a-Lago své hlavní sídlo. Hostil tam i řadu státníků včetně čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

V srpnu 2022 provedli v Mar-a-Lago razii agenti FBI, kteří tu zabavili množství tajných dokumentů, které Trump po odchodu z prezidentského úřadu odmítal vydat národnímu archivu, jak mu ukládal zákon.

Česká republika? A jsou tam konzervativní? Reportér Novinek zavítal v USA na večírek trumpovců

Volby USA

Výběr článků

Načítám