Hlavní obsah

Ukrajinci v Pensylvánii vyhlížejí volby s napětím. Ne všichni fandí Harrisové

V Pensylvánii, klíčovém státě voleb s 13milionovou populací, kde v roce 2020 vyhrál demokrat Joe Biden o méně než 81 tisíc hlasů, žije nyní až 200 tisíc amerických občanů ukrajinského původu. To je síla, se kterou je v amerických prezidentských volbách třeba počítat.

Foto: Martin Dohnal, Novinky

Ukrajinec Serhij Pantoněnko v pensylvánském městě Erie

Článek

(od našeho zvláštního zpravodaje)

Navzdory velmi odlišným postojům demokratky Kamaly Harrisové a republikána Donalda Trumpa k pomoci Kyjevu ale ani v této skupině nejde o jasnou volbu.

„S místními Ukrajinci, se kterými se potkáváme v kostele, se o volbách bavíme hodně. Ale ti, kteří tu žijí delší dobu a získali americké občanství, tak buď přímo podporují Trumpa, nebo jsou velmi konzervativní. Mluví o potratech a samozřejmě o daních a ekonomice. Nechápu to,“ kroutí hlavou Darja (jméno bylo na její přání změněno – pozn. red.), která do města Erie v Pensylvánii se svým ruským manželem přišla z Chersonské oblasti v roce 2022, krátce po začátku totální ruské invaze na Ukrajinu.

Zelenskyj navštívil továrnu na výrobu munice v Pensylvánii

Válka na Ukrajině
Foto: Martin Dohnal, Novinky

Ukrajinská rodačka Lena Surzhková Harnedová z Pensylvánské státní univerzity

Ukrajinská rodačka Lena Surzhková Harnedová, která je už americkou občankou a učí na Pensylvánské státní univerzitě politologii, se ovšem Darjině hodnocení zcela vymyká. „I kdyby nešlo o Ukrajinu, Trumpa bych nikdy volit nemohla. Je to celý balík důvodů, jako třeba reprodukční práva,“ vysvětluje žena, která má stále část rodiny v Kyjevě.

Ačkoliv bude volit Harrisovou, i její postoj k válce na Ukrajině se jí zdá slabý a ráda by, aby Washington dal Kyjevu svolení zasahovat americkými zbraněmi cíle hluboko v ruském území. „Říká, že Ukrajinu bude podporovat, dokud to bude třeba. Ale já bych ráda věděla, co přesně to znamená,“ říká na adresu Harrisové.

S tím, jak se válka prodlužuje, slábne i tady ochota pomáhat Kyjevu tak jako dřív. Tím spíše, že hlavními tématy pro voliče v Pensylvánii jsou nyní jednoznačně inflace a ceny potravin a benzinu.

Kdo je odpad? Trumpův tým žehlil slova o Portoriku, vzápětí si naběhl Biden

Zahraniční
Foto: Martin Dohnal, Novinky

Informační tabule před ortodoxním kostelem Narození Páně osvětlující počátky ruské komunity v Erie

„Většina lidí je tu přátelská a Ukrajince podporuje. Ale přesto vidím, že čím déle válka trvá, tím více jsou Američané problémy Ukrajiny unaveni. Pořád vidím, že někteří lidé dávají na humanitární pomoc, ale podpora je znatelně nižší a pomalejší,“ pozoruje Serhij Pantoněnko, který má na sobě sám tričko s logem jedné z charitativních sbírek.

I on patří k menšině Ukrajinců v Pensylvánii, kteří sem přišli až po ruské invazi. Podobně jako Darja utíkal přes Krym, když Rusové povolili evakuaci obyvatel skrze filtrační tábory pod kontrolou tajné služby FSB.

Ukrajinští muži v odvodovém věku jsou nyní pod sílícím tlakem úřadů ve své vlasti, aby se vrátili. Serhij, který nyní v Erie pracuje jako dělník, se však na Ukrajinu hodlá vrátit, teprve až válka skončí. V USA trvale zůstat nechce, stejně jako Darja, která se tu živí jako manikérka.

Foto: Martin Dohnal, Novinky

Ruský ortodoxní kostel Narození Páně v pensylvánském městě Erie

V kavárně Bakery on 5th, kde se potkáváme, prý také pracuje několik Ukrajinců, čemuž by odpovídala i neobvyklá nabídka pelmení v jinak typickém místním menu. Pokud ale existuje něco jako centrum ukrajinské komunity v Erie, jsou to kostely.

Paradoxně k nim patří i ruský ortodoxní kostel Narození Páně, který už přes sto let stojí nedaleko břehu Erijského jezera, kde ho vybudovali tehdejší emigranti z řad starověrců z carského Ruska. „Nejsou na straně ruské vlády, snaží se vystupovat nezávisle. Kněz, který to vede, je dokonce velmi proukrajinský. Ale musejí se řídit i Moskevským patriarchátem,“ líčí komplikovanou pozici místních Surzhková Harnedová.

Ruská vodka musela z pultů

Většina lidí s ukrajinskými kořeny v Pensylvánii tu přitom žila dávno před ruskou invazí.

Ukrajinská emigrantská skupina byla v tomto americkém státě silná už v dobách Sovětského svazu, v 60. letech tu dokonce působil jeden z nejlepších fotbalových týmů v USA své doby s výmluvným názvem Philadelphia Ukrainian Nationals.

Zřejmě i kvůli silnějšímu zastoupení voličů z východoevropskými kořeny je dnes Pensylvánie celkově – včetně politiků z řad demokratů i republikánů – Kyjevu nakloněna asi více, než je americký průměr. Rozhodně více, než by naznačovala třeba rétorika Trumpovy kampaně.

Pensylvánie tak byla například úplně prvním americkým státem, který na Rusko po začátku invaze v únoru 2022 uvalil vlastní sankce. Státem vlastněné obchody s alkoholem dokonce vyřadily z pultů ruskou vodku, podotkl nedávno list The Washingon Post.

Jisté je, že zdejší výsledek voleb ovlivní další dění na Ukrajině zásadně. Zda může válka daleko v Evropě také nějak ovlivnit výsledek amerických voleb, jak doufají místní Ukrajinci, to se ukáže během několika dní.

Prozrazeno: Zelenskyj pro svůj plán vítězství potřebuje americké tomahawky

Válka na Ukrajině

Výběr článků

Načítám