Článek
Grilování nominantů do Nejvyššího soudu má vždy stejný formát. Senátoři, kteří jsou v opozici proti prezidentovi, pokládají nepříjemné a tvrdé dotazy, zatímco politici ze stejné strany, jako je hlava státu, se ptají na jednodušší věci, kterými dávají kandidátovi nebo kandidátce prostor se vyjádřit bez větší námahy.
Jinak tomu nebylo ve středu, kdy přišla řada na republikánského senátora Bena Sasse z Nebrasky. Ten chtěl vědět, zdali umí bývalá profesorka práva vyjmenovat pět svobod, které Američanům uděluje první dodatek ústavy.
„Svoboda projevu, tisku, vyznání, shromažďování ... co mi ještě chybí?“ zasekla se soudkyně. „Právo podávat stížnosti nebo protestovat,“ doplnil ji Sasse.
Amy Coney Barrett doesn’t know the five freedoms guaranteed in First Amendment.pic.twitter.com/w8XfKOvMVy
— Brian Tyler Cohen (@briantylercohen) October 14, 2020
Část kolegů se od ní distancovala
Křeslo v devítičlenném Nejvyšším soudu se uvolnilo poté, co po nemoci zemřela soudkyně Ruth Baderová Ginsburgová. Ta byla do funkce jmenovaná Billem Clintonem a reprezentovala liberální křídlo soudu.
Osmačtyřicetiletá Coney Barrettová je jejím přesným opakem. Její názory bývají označovány za krajně konzervativní. Demokratičtí politici mají obavy, že by mohla v případě potvrzení do role nejvyšší soudkyně zvrátit rozhodnutí povolující interrupce nebo ohrozit zákon o přístupu ke zdravotní péči z Obamovy éry.
Více než 100 akademiků Notredamské univerzity v Indianě, kde Coney Barrettová dvacet let působila, podepsalo otevřený dopis, ve kterém proti její nominaci ohrazují. Reagovali tak na slova bývalé děkanky tamní právnické fakulty, která Barrettovou v Senátu představila jako „výjimečnou učitelku a skvělou akademičku“. Vědci v dopise explicitně upozorňují, že jim Coney Barrettová nevadí osobně, pouze nesouhlasí s jejími názory a texty, které publikuje.
Senát USA griluje Barrettovou: Interrupce odmítla komentovat, homosexuály diskriminovat nebude
Definitivní slovo padne na konci měsíce
Nejde o první projev nesouhlasu s její nominací z řad bývalých kolegů. Přes patnáct set absolventů katolické vysoké školy, kde Coney Barretová studovala bakaláře, se v září podepsalo pod prohlášení, ve kterém se „silně a vášnivě staví proti její nominaci“.
Soudní výbor Senátu bude o Trumpově kandidátce hlasovat příští čtvrtek. O den později pak nominace půjde na plénum celého Senátu. Finální rozhodnutí by pak podle šéfa horní komory Mitche McConnella mělo padnout v průběhu posledního říjnového týdne.