Článek
Když ale v roce 2021 nastoupil Joe Biden, exekutivním příkazem zase zemi připojil. Tým Trumpa už znovu plánuje nastolit svou agendu.
Trump ve změny klimatu dlouhodobě nevěří, proto není překvapením, že plánuje zrušit i výjimku, která Kalifornii a některým dalším státům nařizuje přísnější normy ohledně znečištění ovzduší.
Trumpův tým, který připravuje podklady k předání moci už má podle New York Times připravené i další dekrety, které mají zmenšit některé národní památky a umožnit těžbu na místech, kde to dosud nebylo možné. Trump by mohl znovu povolit výroby vozů na zkapalněný zemní plynu (LNG).
Deník New York Times o týmu Trumpa uvádí, že ho řídí bývalí lobbisté pro ropné a uhelné firmy. Například bývalý ropný lobbista David Bernhardt, který podle listu v první Trumpově administrativě umožnil těžbu na zhruba čtyřech milionech hektarů federálních pozemků, kde to dříve nebylo možné.
Cílem dohody z roku 2015, ke které se USA připojily pod vedením Bidena, je udržet oteplování planety pod hranicí 1,5 stupně Celsia a bojovat tak proti změnám klimatu. Mezi závazky patří například snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 o 50 procent ve srovnání s rokem 2005.