Hlavní obsah

Trump využil Bidenovu nahrávku na smeč. Vydal se do ulic v oranžové vestě v popelářském vozu

Republikánský kandidát na úřad amerického prezidenta Donald Trump si dopřál další spektakulární předvolební vystoupení, když se ve městě Green Bay ve státě Wisconsin objevil v oranžové reflexní vestě jako spolujezdec popelářského vozu.

Trump v oranžové vestě nasedl do popelářského vozu.Video: Reuters

Článek

Šlo o zjevnou narážku na výrok dosluhujícího demokratického prezidenta Joea Bidena, který před několika dny podle některých mediálních interpretací označil Trumpovy voliče za „odpad“. Biden jím reagoval na rasistický úlet kontroverzního umělce Tonyho Hinchcliffa, jenž v neděli vystoupil jako předřečník na Trumpově nedělním předvolebním mega mítinku v New Yorku.

Hinchcliff, který v minulosti vtipkoval třeba o Židech, Palestincích či černoších, si tentokrát vzal na mušku Portoriko, nezačleněné americké území v Karibském moři, když prohlásil: „Uprostřed oceánu je doslova plovoucí ostrov odpadků. Myslím, že se to jmenuje Portoriko.“

Média Bidenovu reakci většinou interpretovala tak, že šéf Bílého domu prakticky urazil polovinu amerických voličů. Jeho viceprezidentka a demokratická kandidátka na prezidentský úřad Kamala Harrisová, která má jamajské kořeny, se od Bidenova prohlášení distancovala. Řekla, že je proti tomu, aby lidé byli kritizováni za to, koho volí, a že ona chce být prezidentkou všech Američanů.

Zato pro Trumpa to bylo vítanou „potravou“. Před vystoupením v Green Bay se exprezident objevil v oranžové reflexní vestě na sedadle spolujezdce popelářského auta vyzdobeného jeho okřídleným sloganem „Make America Great Again“ („Udělejme Ameriku opět skvělou“), zapózoval reportérům a uspořádal improvizovanou tiskovou konferenci.

„Jak se vám líbí můj popelářský vůz? Je to na počest Kamaly a Joea Bidena,“ ohlašoval podle agentury AP s úsměvem z okénka vozu. „Že prezident (Biden) něco takového opravdu řekl, je ostuda!“ dodal.

Reflexní vestu si Trump nechal na sobě i při následném vystoupení na mítinku. Od rasistického výroku Hinchcliffa se ale distancoval s tím, že jej nezná a prý ani nevěděl, že na jeho newyorském mítinku vystupoval. Trump je přitom znám tím, že průběh svých akcí zpětně pečlivě monitoruje a referuje o nich na sociálních sítích.

„Miluji Portoriko! A Portoriko miluje mě! O tom komediantovi (Hinchcliffovi) nic nevím,“ provolával Trump k účastníkům shromáždění.

Biden to mohl myslet jinak

Některá média mezitím přišla s tvrzením, že výrok Bidena o Portoriku lze interpretovat i jinak. Biden sice řekl, že „jediný odpad, který tam (na Portoriku) vidím, jsou jeho příznivci“.

Není prý ale jednoznačné, zda myslel příznivce Trumpa, nebo zastánce rozšířených předsudků o Latinoameričanech. Z oficiálního přepisu Bidenovy reakce, který zveřejnil Bílý dům, by se dalo usuzovat, že prezident měl na mysli druhou možnost.

I kdyby tomu tak bylo, formulace Bidenova vyjádření byla tak nešikovná, že Trumpovi posloužila jako nahrávka smeč. Interpretace, že označil za odpad jeho voliče, už žije vlastním životem a pomáhá republikánskému kandidátovi sbírat body.

Jako „muž spojený s lidem“ se Trump v minulých týdnech prezentoval opakovaně. Před dvěma týdny například v zástěře prodával hranolky z okénka drive-in prodejny McDonald’s v obci Feasterville-Trevose ve státě Pensylvánie.

Podobné mediální gesto – rovněž v Pensylvánii – udělal Trump minulý měsíc, když se vmísil mezi zákazníky supermarketu ve městě Kittanning a dal sto dolarů (2346 Kč) zákaznici, která si stěžovala na rostoucí ceny potravin.

I ty hranolky přesolil. Trump v zástěře servíroval u McDonald's

Koktejl

Výběr článků

Načítám