Hlavní obsah

Slova o „odpadcích“ Portorikánce rozčílila, někteří i tak Trumpa podpoří

Erie

Označení Portorika za „plovoucí ostrov odpadků“, které z úst komika Tonyho Hinchcliffa zaznělo na mítinku republikánského kandidáta Donalda Trumpa, vyvolalo ve Spojených státech pár dní před volbami smršť reakcí. Nadzvedlo samozřejmě i samotné Portorikánce žijící v USA. To ale rozhodně neznamená, že kvůli tomu všichni budou volit demokratku Kamalu Harrisovou.

Foto: Martin Dohnal, Novinky

Portorické bistro La Cocina Coqui v pensylvánském městě Erie

Článek

(od našeho zvláštního zpravodaje)

„Je to nechutné, před volbami se říkají čím dál ubožejší věci,“ říká Janette v portorickém bistru La Cocina Coqui ve městě Erie v Pensylvánii. Vzápětí ale překvapí. „Asi jsem jedna z mála, ale pokud budu volit, pak Trumpa. Říkají o něm, že je takový a takový. Ale já jsem pro život, stejně jako Ježíš. Nemohla bych hlasovat pro potraty,“ říká žena původem z Portorika, která nyní žije v Texasu a u Velkých jezer je na dovolené.

Demokratka: Červené čepice jsou kápě Ku-klux-klanu

Místní demokratka Jasmine Floresová, která stojí v Erie v čele městské rady, Trumpa samozřejmě volit nebude. V reakci na slova, která zazněla na republikánském mítinku, zveřejnila na sociální síti Facebook velmi ostrý příspěvek, v němž postavila rovnítko mezi přívržence Trumpa a následovníky rasistického Ku-klux-klanu.

Politička s portorickými a mexickými kořeny přitom nyní kvůli svému příspěvku sama čelí kritice i mimo domovské město.

Místo, které si nemůže dovolit ignorovat Harrisová ani Trump

Volby USA

„Asi 90 procent, ne-li více, z vás, kteří patříte k červeným kšiltovkám, musíte být k sobě upřímní a přiznat si tu bílou kápi, kterou vlastníte nebo jste k ní byli vychováni kvůli vaší zvrácené rodinné historii,“ napsala Floresová.

„Jste rasisté, a pokud nejste běloši, musíte se přestat nenávidět a najít své kořeny, protože jste ztraceni. Projevuje se vaše asimilace a ztrapňujete nás ostatní, kteří jsme se vzdělávali o skutečné americké historii plné krveprolití a vraždění černochů a dalších nebělochů,“ napsala. „Ta červená čepice je nová bílá kápě KKK. Ráda bych se mýlila, ale když vám lidé ukážou, kdo jsou, musíte tomu věřit!“ dodala.

Portoričané mohou volbami zahýbat

Sám Trump se od Hinchcliffova nedělního výroku distancoval s tím, že ani neví, o koho jde. „Nikdo nemiluje naši latino komunitu a naši portorickou komunitu víc než já,“ řekl Trump na mítinku v pensylvánském městě Allentown.

Při reakci na Hinchcliffa si přitom naběhl končící americký prezident Joe Biden, když za „odpadky“ podle některých označil všechny Trumpovy příznivce. Bílý dům později tvrdil, že označení se týkalo pouze hanlivého výroku o Portoriku a jeho autora, republikánům však prezident nahrál na smeč.

Viceprezidentka a prezidentská kandidátka demokratů Harrisová proto rychle vydala prohlášení s tím, že nesouhlasí s „jakoukoliv kritikou lidí na základě toho, koho volí“, a že chce být prezidentkou všech.

Zhruba 3,3 milionu obyvatel Portorika sice v amerických prezidentských volbách hlasovat nemůže, to však už neplatí pro přibližně šest milionů Portoričanů, kteří se přestěhovali do pevninské části Spojených států. Mnoho z nich přitom žije ve „swing states“, které prezidentské volby v USA rozhodují.

Walz zamířil do portorické restaurace

Nejvíce, zhruba 473 tisíc, jich žije právě v Pensylvánii, i ve státech jako Georgia či Severní Karolína jich však žije přes 120 tisíc. Pokud by si některý z kandidátů portorikánskou komunitu poštval proti sobě, mohlo by se mu to v těsném souboji stát osudným.

Důležitost hlasů místních Portoričanů podtrhl i kandidát demokratů na viceprezidenta Tim Walz, který se ve čtvrtek jen pár hodin po ohlášení návštěvy Erie objevil na uzavřeném setkání s vybranými zástupci komunity a místních médií v portorické restauraci Vilma's Kitchen.

Foto: Martin Dohnal, Novinky

Bezpečnostní opatření při návštěvě Tima Walze v Erie

„Musíme vzdělávat naše spoluobčany o našich spoluobčanech v Portoriku, proč je to důležité, proč tam investujeme, a pak pochopit, jak moc portorická komunita přispívá všem našim státům tady,“ nechal se tu slyšet Walz, který Hinchcliffova slova označil za „neuvěřitelně zraňující“.

Ukrajinci v Pensylvánii vyhlížejí volby s napětím. Ne všichni fandí Harrisové

Volby USA

Výběr článků

Načítám