Hlavní obsah

Reportáž z USA: Místo, které si nemůže dovolit ignorovat Harrisová ani Trump

Když projíždíte zdejšími ulicemi, rozdělení na dva tábory vás hned praští do očí. Na jednom dvorku cedule „Trump 2024“, na dalším „Harris - Walz“. V různých variantách stále dokola, téměř dům od domu, jako nekonečná soutěž. Čím více směrem z města, tím více přibývá „Trumpů“, zatímco v centru převládá „Harrisová“.

Hlasování ve městě ErieVideo: Martin Dohnal, Novinky

Článek

(od našeho zvláštního zpravodaje)

Tak vypadají pár dní před americkými prezidentskými volbami ulice v Erie, zhruba stotisícovém hlavním městě stejnojmenného okresu v Pensylvánii. Klíčové místo v klíčovém státě.

„Je to něco jako miniaturní Pensylvánie. Co vidíte ve zbytku státu, ať už je to zemědělství, velký průmysl, malý průmysl, etnické nebo náboženské skupiny, cokoliv, všechno tu je,“ říká Tom Eddy, šéf místních republikánů.

Foto: Martin Dohnal, Novinky

Předvolební kampaň v Erie v Pensylvánii

Harrisová nedokázala získat podporu klíčových odborů. Velká věc, raduje se Trump

Volby USA

„Je tu stejné procento městských voličů, stejné procento voličů z předměstí a prakticky stejný podíl venkovských voličů jako v celém státě. A Pensylvánie je zase taková zmenšenina celé země,“ popisuje ve vzácné shodě s ním Sam Talarico, který zase stojí v čele místních demokratů. Oba se ještě shodují na tom, že místní voliči nyní považují za nejdůležitější problém nárůst životních nákladů kvůli zvyšování cen.

Foto: Martin Dohnal, Novinky

Předvolební kampaň v Erie v Pensylvánii

Tak jako v řadě dalších měst v „rezavém pásu“ severovýchodu USA, i tady byl hlavním živitelem těžký průmysl, který postupně upadá.

Pořád tu je - například letitá továrna, kde vyrábějí lokomotivy pro železnice celého světa. Nejvíce místních už ale dnes pracuje ve službách. Ekonomika se tu stále úplně nevzpamatovala z covidové vlny a pracovních míst je o něco méně než před pandemií. A mladí a více kvalifikovaní často odcházejí hledat štěstí jinam. V okrese Erie tak už několik let v řadě klesá počet obyvatel.

Foto: Profimedia.cz

Opuštěné domy v ulicích pensylvánského města Erie nejsou výjimkou.

Z výsledků posledních let to každopádně vypadá, že kdo chce být americkým prezidentem, musí uspět nejdřív tady. Dvakrát se tu dařilo demokratu Baracku Obamovi, pak dali místní přednost Trumpovi a v dalších volbách zase podpořili demokrata Joea Bidena. Rozdílem asi jednoho procenta hlasů.

Takových míst není v USA zase tolik a okres v Pensylvánii na břehu Erijského jezera si tak získal pověst místa, které dokáže věštit výsledek celoamerických voleb. Obě kampaně sem teď ve velkém pumpují peníze a oba prezidentští kandidáti tu měli mítinky.

Foto: Martin Dohnal, Novinky

Volební slogany se v ulicích Erie mísí s halloweenskou výzdobou.

Trump tu byl letos poprvé v červenci, poté v září a po městě kolují zvěsti, že do voleb by se tu mohl ukázat ještě jednou.

„V létě si vybral největší halu ve městě, ale nezaplnil ji. Pamatuji si, že reportéři se tomu tehdy podivovali. V září si vybral menší místo, kongresové centrum. Byly tam tak tři tisíce lidí,“ říká Jeff Bloodworth, politolog z místní Gannon University. Sám se netají tím, že sympatizuje s demokraty, přestože pochází z republikánské rodiny.

Demokratka Kamala Harrisová tu byla v říjnu. „Bylo to totéž místo, které si Trump vybral v létě a nezaplnil ho. Na její mítink přišlo 6500 lidí a další zhruba dva tisíce se ani nedostaly dovnitř,“ líčí Bloodworth.

Foto: Martin Dohnal, Novinky

Břehy Erijského jezera u pensylvánského města Erie

Termín pro registraci voličů už skončil, a tak obě partaje hlavně burcují registrované, aby skutečně přišli volit. Korespondenční hlasování nejde úplně hladce, zhruba osm stovek místních voličů vyžádané hlasovací lístky kvůli přehmatu pošty nedostalo včas.

Posílat teď vyplněné lístky zpět je risk - pokud by nedorazily v den voleb 5. listopadu, hlas propadne. Jednou z možností je odevzdání korespondenčního hlasu osobně do schránky umístěné před budovou okresního soudu. Každou chvíli se tu objeví někdo s lístkem, aby odvolil v předstihu.

Foto: Martin Dohnal, Novinky

Příznivec Donalda Trumpa z pensylvánského města Erie

Penzista Tom dává svou červenou kšiltovkou jasně najevo, že jeho sympatie patří republikánovi Donaldu Trumpovi.

„Ve svém posledním funkčním období prokázal, že je dost schopný. Pokud jde o ekonomiku, ceny šly dolů. A není to žádný levicový blázen, nějaký drakonický potratář. Nechystá eutanazie a zabíjení starých lidí. Je to opravdu dobrý člověk. Pracoval tvrdě celý život, je z Brooklynu a má selský rozum,“ míní.

To Michael Scatala má na republikánského exprezidenta zcela jiný názor. „Je to šikanátor a já nemám šikanátory rád. To je celé. Chci, aby se naše země zklidnila a on to neudělá, takže proto volím,“ vysvětluje hlavní důvod, proč dává svůj hlas demokratce Kamale Harrisové.

Řada lidí ale nemá sebemenší chuť s médii o své volbě mluvit. V tak silně rozděleném místě, na které se pár dní před volbami upřela nebývalá pozornost zvenčí, se tomu ani nejde divit.

Ukrajinci v Pensylvánii vyhlížejí volby s napětím. Ne všichni fandí Harrisové

Volby USA

Výběr článků

Načítám