Článek
Europoslanec ODS Alexandr Vondra chápe, že Trump, který zná pravidla vyjednávání, hodně nadsadil. „Beru to vážně, ale ne doslova. Pět procent nevydávají ani USA. To není realistické,“ řekl Novinkám Vondra.
Podle něj Trump chce vyburcovat evropské státy, aby se staraly o svou bezpečnost a nespoléhaly na USA, protože agresivní Rusko a válka na Ukrajině jsou hlavně evropský problém. „Ve světě, do kterého kráčíme, budou rozhodovat peníze a zbraně spíše nežli pravidla. To změnil Vladimir Putin. A my si musíme zvážit, jestli se v tom novém světě máme posílit, nebo zůstat slabí,“ dodal Vondra.
Místopředseda Sněmovny za lidovce Jan Bartošek soudí, že je potřeba dávat více na svou bezpečnost a nespoléhat na USA, ale Trumpův požadavek je nereálný. „Donald Trump přistupuje k mezinárodním vztahům jako byznysmen. Schválně nadsadí, přijde k jednacímu stolu s nesmyslným požadavkem a čeká, jak druhá strana zareaguje,“ poznamenal Bartošek.
Polsko podpořilo Trumpův požadavek vydávat pět procent HDP na obranu
Podle člena sněmovního výboru Radovana Vícha (SPD) Trumpovou motivací je, aby spojenci z NATO utráceli více za americké zbraně. „I samotné USA dávají na obranu necelá tři a půl procenta HDP, takže žádný rozkol mezi státy NATO, ale pouze tlak na zvyšování obranných výdajů jednotlivých členských států,“ dodal Vích.
Babiš: Já mu to vysvětlím
Předseda ANO Andrej Babiš věří, že se novému americkému prezidentovi dá vysvětlit, že je nesmysl navýšit skokově vojenské rozpočty. „Je potřeba to panu prezidentovi vysvětlit, jako jsem to udělal já v roce 2018. Není to jen o procentech HDP, je to o těch absolutních číslech, co ta procenta představují, a hlavně o účelnosti těch investic, aby se tu neházelo penězi na všechny strany a nemělo to jasnou strategii, jako je to teď,“ sdělil Novinkám Babiš.
Dodal, že pět procent HDP by znamenalo téměř 450 miliard, loni obrana hospodařila se 160 miliardami. „Paní ministryně Černochová není schopná vydávat pořádně ani ta dvě procenta,“ rýpl si do ministryně obrany Jany Černochové z ODS.
Ta s tím nesouhlasí a naopak poukazuje na to, že teprve jejich vláda dokázala naplnit slib, který Česko dalo před lety NATO. O více peněz na obranu chce usilovat, ale pět procent je podle ní nedosažitelných, protože by je resort obrany nedokázal efektivně využít.
„Jsme si dobře vědomi, že dvě procenta jsou minimum, a dlouhodobě říkáme, že je potřeba obranný rozpočet nadále navyšovat, protože armáda byla dlouho zanedbávána a je třeba dohnat její vnitřní dluh. Nepochybně v horizontu několika let jsme schopni dosáhnout alespoň tří procent HDP,“ podotkla Černochová.
Pavel: Do pěti let můžeme navýšit výdaje na obranu na tři procenta HDP
Předseda senátního výboru pro bezpečnost Pavel Fischer upozornil na to, že žonglování s procenty může zastřít skutečný stav, v jakém se evropské armády nachází.
„Dal bych si pozor na to, abychom nedělali jen kouzla s účetnictvím. Pro Putina bychom mohli být k smíchu, kdybychom vykazovali procenta na obranu a naše ozbrojené síly přitom nebyly schopny se mobilizovat,“ řekl Novinkám.
Europoslanec Jan Farský vidí nebezpečí v rychlém navyšování obranného rozpočtu. „Takhle skokově nevyroste kapacita obranného průmyslu, to by vedlo jen k enormnímu zdražení – tj. dostali bychom stejně, ale za více peněz. Nepřineslo by tak výrazně větší bezpečí, ale zchudli bychom,“ řekl Novinkám.
Smysl by podle něj dávalo investovat tak, aby Evropa získala vlastní obranné schopnosti. „Aby postupně vyrostl evropský pilíř NATO a nebyli jsme závislí na náladě prezidenta USA, ale dokázali se v případě potřeby bránit, třeba před Ruskem, i sami,“ dodal Farský.